четвртак, 14.12.2023, 20:02 -> 16:43
Научни скупови
Милош Здравковић: Правна култура социјалистичке Југославије
У емисији Научни скупови можете слушати снимке са конференције „Социјалистичко право у Југославији 1945–1990”, која је одржана од 29. новембра до 1. децембра на Правном факултету Универзитета у Београду. У четвртој емисији овог циклуса можете пратити излагaње Милоша Здравковића „Правна култура социјалистичке Југославије”.
Степен развитка правне културе одређен је, шире посматрано, нивоом политичке културе једног народа. Политички културни модел је и сам део националног културног обрасца, који представља скуп општеприхваћених и практикованих друштвених вредности. Национални културни образац формирају различити фактори: историјски развој једног народа, религијски утицаји, геополитички односи, привредни развитак, општи ниво образовања, устаљене традиције, географски и климатски услови. Сви ови и бројни други фактори, кроз своје дуготрајно деловање, обликују свест једне нације, односно њен културни модел. Велика већина појединаца који чине један народ следи прихваћене вредности и према њима се управља, док скуп тих вредности представља културни модел, као устаљену друштвену па-радигму. Историјска анализа и анализа основних правних докумената из периода обе Југославије, показује да се таква парадигма обликује у веома дугом временском периоду и да је њена брза и коренита промена немогућа. Како објашњава Милош Здравковић, без обзира на обим извршене трансформације у политичкој и економској сфери након завршетка Другог светског рата (промена облика владавине, политичког режима, државне организације и државне власти, али и темељна промена економских и својинских односа), устаљени културни обрасци су, у основи, преживели. Изостанак гарантовања и делотворне заштите индивидуалних вредности (личне и професионалне слободе, политичких права, приватности, својине и тако даље) у односу на колективне (попут реда, мира и безбедности), постојање политичког монизма насупрот плурализму, подређени положај судске власти у односу на друге две, недостатак организационе и персоналне независности судства, али и схватање самих судија о својој функцији у оквиру државно-правног система, откривају степен правне културе југословенског социјалистичког друштва.
У сутрашњој емисији можете слушати излагање Марка Божића „Маркс за катедром: образовање правника у социјалистичкој Југославији, случај београдског Правног факултета”.
Уредница циклуса Тања Мијовић.
Autor:
Редакција
Преносимо излагања са научних конференција и трибина. [ детаљније ]
Коментари