Научни скупови
Владимир Гвозден: Држава, знање и академска слобода
У емисији Научни скупови, петком пратите снимке излагања са међународне научне конференције „Знање и слобода” која је, у организацији Института за студије културе и хришћанства, одржана 12. и 13. октобра у Дому омладине у Београду. У трећој емисији овог циклуса можете слушати излагање Владимира Гвоздена „Држава, знање и академска слобода”.
Интердисциплинарним научним скупом „Знање и слобода" Институт за студије културе и хришћанства из Београда обележио је десет година свог постојања. Учесници конференције су из различитих перспектива (филозофске, теолошке, економске и тако даље) размотрили однос човекове слободе и (са)знања, као и друга питања која су у непосредној вези са централном темом конференције.
Полазећи од тога да је универзитет место где се слобода и знање можда најјасније кристализују, Владимир Гвозден ће приказати генезу појма академске слободе и модерног универзитета као носиоца те идеје, на шта су посебан утицај имали Француска револуција и Наполеонова освајања као догађаји који су променили средњовековни начин и смисао образовања. При томе, треба имати у виду да академска слобода није циљ сама себи, већ јој је сврха да штити шире интересе друштва, те се најбоље може разумети као концепт везан за трагање научника ослобођено уплива спољашњих сила (државе, бирократије, лобиста, финансијера, активиста и тако даље).
Уредница циклуса: Тања Мијовић.
Autor:
Редакција
Преносимо излагања са научних конференција и трибина. [ детаљније ]
Коментари