Научни скупoви

Горан Рујевић: Оптимизам научне идеологије

У емисији НАУЧНИ СКУПОВИ можете слушати излагање Горана Рујевића „Оптимизам научне идеологије”, које је одржано у оквиру 18. Међународне филозофске школе „Феликс Ромулијана” у Зајечару, чија је тема била „Антрополошки и цивилизацијски оптимизам и/или песимизам”, а одржана је од 31. августа до 3. септембра.

Конституисањем филозофије науке почетком 20. века отпочео је период у којем се савремена наука као појава третира у оквирима који подразумевају многобројне и сложене релације. У мисаоном миљеу који је укључивао развој критичке теорије друштва, али и постмодернистичких идеја, тематизовање науке као идеолошке творевине постало је готово неизбежно. Највећи број тих тематизовања савремену науку разматра из визуре њеног историјског утемељења у ренесансној и нововековној мисли, те за одредбене карактеристике и самим тим за места критике узима математизацију и методолошку ригорозност.

У том погледу се савремена наука несумњиво показује као јасно демаркирајућа идеологија са великим капацитетом за саморепродукцију. Међутим, запажа Горан Рујевић, оваква становишта понекад превиђају да савремена наука баштини и неке много старије одредбе, као што је рационалност. Када се то узме у обзир, испоставља се да је савремена наука једна од најбеневолентнијих могућих идеологија, услед тога што инхерентно садржи начело самокорекције.

Друге идеологије, поготово идеологије такозваног „слободног тржишта" покушале су се окитити овом престижном карактеристиком, али историјске чињенице изнова указују да су ти покушаји неуспешни. Сходно томе, друштвено савесна научна идеологија показује се као перспективна опција за савременог човека, која само привидно може изгледати песимистична, а уствари у себи одржава упоран оптимизам.

Следећег петка, 3. новембра, наставићемо емитовање звучних записа са овог научног скупа.

Циклус уређују Тања Мијовић и Предраг Шарчевић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом