Научни скупoви

Језик, књижевност, простор – говори Младен Живковић

У циклусу ЈЕЗИК, КЊИЖЕВНОСТ, ПРОСТОР четвртком и петком ћемо емитовати снимке са истoименог научног скупа, који је одржан 28. и 29. априла на Филозофском факултету Универзитета у Нишу. У деветој емисији овог циклуса можете слушати излагање Младена Д. Живковића „Алтернативни простор дистопије: слободе и ограничења”.

Анализирајући специфичну димензију простора у англофоној књижевности, Младен Живковић запажа да само занчење појма дистопије указује на један алтернативни простор који постоји у књижевном окружењу, али истовремено упозорава на делимичну или потпуну могућност ширења тог простора на стварни свет. Аутори попут Лајмана Тауера Сарџента и Тома Мојлана виде негативну утопију, или дистопију, као приказ непостојећег друштва на непостојећем простору које аутор показује као значајно лошије него друштво у којем читалац живи. Димензија простора указује на озбиљно ограничење општих и индивидуалних слобода у једном друштву. Док код Хакслија у Врлом новом свету имамо простор на којем живе гаме, делте и епсилони (насупрот резервату у којем живе „дивљаци", то јест људи пређашњег, несталог света), код Орвела у 1984 имамо непрестани надзор становника путем телекрана. У Слушкињиној причи Маргарет Атвуд сусрећемо „мушки" и „женски" простор који припадници оба пола могу да користе, а који је строго контролисан од стране галадских властодржаца.

Младен Живковић усмерава своју пажњу на јунаке ових дистопија који освајају нове просторе индивидуалних слобода, неопходне за њихов опстанак у сваком смислу. Коначно, литерарни свет дистопије представља најпрецизнији индикатор ширине или, пак, скучености индивидуалног простора у стварном свету око нас, што ће бити поткрепљено и ставовима различитих аутора.

У сутрашњој емисији можете пратити изалагања Корнелија Кваса и Јасмине Теодориовић са овог научног скупа. 

Циклус уређују Тања Мијовић и Предраг Шарчевић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом