понедељак, 08. мај 2017, 22:15
Хроника Трећег програма
Можете слушати осврт Дејана Петровића на филмове Сузан Бир „Друга шанса” и Кристине Розендал „Идеалиста”, приказане на фестивалу „Дани савременог данског филма“. У наставку ХРОНИКЕ емитоваћемо тескт Теофила Панчића „Дерби мита и ироније”, написан поводом књиге Ивана Чоловића „Смрт на Косову пољу”.
Од 20. до 24. априла у Дворани културног центра у Београду одржан је фестивал „Дани савременог данског филма" у оквиру којег је приказано девет остварења која одражавају разноврсност и квалитете једне од водећих кинематографија у свету.
Истакнута данска редитељка Сузан Бир, чији је филм У бољем свету пре неколико година освојио Оскара за најбољи страни филм, представила се на овом фестивалу својим новим делом Друга шанса, сачињеним у креативном садејству са својим старим и провереним сценаристом Андерсом Томасом Јенсеном, а управо њих двоје заједнички потписују и њене досадашње најуспелије филмове. Друга шанса је филм о две савремене данске породице, различите по свему, осим по томе што имају децу истог узраста. „Дубинско улажење у психологију јунака, правилно одабрани крупни кадрови лица и јасна морална порука, као и несумњива умешност писања/режије препоручују Другу шансу као изнадпросечан европски филм, вредан појављивања у ударним програмима на значајнијим светским фестивалима" осцењује Дејан Петровић.
Филм Кристине Розендал Идеалиста обрађује политичке теме и историјске интриге везане за узбудљива збивања с краја осамдесетих година прошлог века, када је талентовани, вредни и савесни новинар Пол Бринк покушао и успео да истражи контроверзе које се обавијају око тајанствених и никада до краја објашњених догађаја, који су се одиграли педесетих година у области Тула, на Гренланду. Ово занимљиво и солидно остварење нас подсећа на улогу медија у савременом свету и њихову инхерентну склоност ка слободи.
* * *
Књига Ивана Чоловића Смрт на Косову пољу објављена је у издању Библиотеке XX век у Београду 2016. године. По речима Теофила Панчића, етнолог и антрополог Иван Чоловић дуго се бавио „косовским митом" и његовом савременом злоупотребом као врло важним делом националистичког дискурса у Србији касног 20. и раног 21. века, што је једна од његових тематских „опсесија", обрађених у многим његовим претходним књигама. Обимном студијом (близу 500 страница основног текста) Смрт на Косову пољу, аутор је одлучио да презентује неку врсту синтезе својих истраживања, па и приручног компендија истраживања других релевантних аутора о Косову од 1389. па до данас. Аутор је књигу конципирао хронолошки - прво је презентовао све мање или више познате чињенице, а потом све битније токове свесног или несвесног кривотворења и накнадних „уписивања значења" у један релативно слабо осветљен историјски догађај са широким консеквенцама. Поглавље по поглавље, читалац ове књиге може да прати вртоглави историјски трилер у којем је, што време одмиче даље од самог „нултог дана", заправо све више онога циљано фикционалног уношено у преовлађујући дискурс о Косову и његовим „поукама". Своју одбојност према мртвозорном „академическом" дискурсу, Иван Чоловић је у овој књизи можда и понајбоље демонстрирао, јер је писац истовремено врло темељит истраживач и врло духовит, ироничан, чак забаван приповедач и резонер, захваљујући чему ће књига бити прворазредан читалачки ужитак и откриће чак и за одличне познаваоце њене тематике.
Уредница
емисије Тања
Мијовић.
Коментари