Хроника Трећег програма

Емитоваћемо осврт Марјана Чакаревића на књигу Ернеста Хафнера „Браћа по крви: Роман о једној берлинској екипи”, а потом и осврт Радомира Путника на монографију „Александар Поповић” коју је приредио Јован Љуштановић.

Књигу из 1932. године Браћа по крви: Роман о једној берлинској екипи превео је с немачког Никола Јорданов, а објавила је издавачака кућа Лагуна из Београда. О аутору дела, Ернесту Хафнеру се мало зна – тек толико да је био новинар и социјални радник и да је живео у Берлину између 1925. и 1932. године када је и објавио свој једини роман, који се већ наредне године нашао на нацистичком списку књига за спаљивање. Сам роман, пак, независно од ових спољашњих околности, узбудљиво је и врло модерно написано штиво о берлинском подземљу почетком тридесетих година, дакле, непосредно после великог економског слома 1929. Прича прати судбину неколицине младића, чланова банде Браћа по крви, који су принуђени да уђу у свет криминала, са различитих страна и са различитим намерама. Осим тога, Браћа по крви се могу читати и као рано остварење или претеча поетике ноара – све време успешно држе читалачку пажњу дочаравајући тадашњи Берлин као свет банди и уличних туча, пљачки и полицијских потера, мушке проституције и спонзоруша, задимљених и опасних, али утолико привлачнијих клубова око Александер плаца, једном речју – свет тамног и примамљивог велеградског витализма само трен пре него што ће га, баш као и Хафнеров роман, прогутати мрак, пише Марјана Чакаревић.        

* * *

Издавачки центар Матице српске из Новог Сада недавно је објавио монографију Александар Поповић коју је приредио Јован Љуштановић. У књигу је увршћен репрезентативан избор Поповићевих драма – три позоришна комада (Чарапа од 100 петљи, Мрешћење шарана и Развојни пут Боре Шнајдера), један телевизијски драмски текст (Намештена соба) и дечји комад (Пепељуга). У складу са уређивачким начелима едиције „Десет векова српске књижевности”, којој припада ова књига, приређивач Љуштановић је написао предговор који осветљава лик и дело писца из новог угла, а потом је дао избор из дела, хронологију живота и рада писца, библиографски прилог, напомену приређивача и на крају, избор из досадашње критике.Предговор под насловом Живети међу крхотинама света нуди извесна нова сазнања о узајамном прожимању живота и списатељског посла Александра Поповића. Љуштановић пише о константној осмози животних садржаја и списатељских подухвата који су Поповића наводили да реагује плаховито па и резолутно на дневне догађаје, при чему су политички ставови самога писца често били или недовољно изграђени или противречни, коментарише Радомир Путник.

Уредница емисије Тања Мијовић.

Хроника Хроника

Autor:
Трећи програм

Као културно-информативани недељник Трећег програма, ХРОНИКА сваког понедељка доноси осврте и приказе актуелних појава и дешавања у уметности и науци. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом