Хроника Трећег програма

Емитоваћемо осврт Марјана Чакаревића на књигу Ернеста Хафнера „Браћа по крви: Роман о једној берлинској екипи”, а потом и осврт Радомира Путника на монографију „Александар Поповић” коју је приредио Јован Љуштановић.

Књигу из 1932. године Браћа по крви: Роман о једној берлинској екипи превео је с немачког Никола Јорданов, а објавила је издавачака кућа Лагуна из Београда. О аутору дела, Ернесту Хафнеру се мало зна – тек толико да је био новинар и социјални радник и да је живео у Берлину између 1925. и 1932. године када је и објавио свој једини роман, који се већ наредне године нашао на нацистичком списку књига за спаљивање. Сам роман, пак, независно од ових спољашњих околности, узбудљиво је и врло модерно написано штиво о берлинском подземљу почетком тридесетих година, дакле, непосредно после великог економског слома 1929. Прича прати судбину неколицине младића, чланова банде Браћа по крви, који су принуђени да уђу у свет криминала, са различитих страна и са различитим намерама. Осим тога, Браћа по крви се могу читати и као рано остварење или претеча поетике ноара – све време успешно држе читалачку пажњу дочаравајући тадашњи Берлин као свет банди и уличних туча, пљачки и полицијских потера, мушке проституције и спонзоруша, задимљених и опасних, али утолико привлачнијих клубова око Александер плаца, једном речју – свет тамног и примамљивог велеградског витализма само трен пре него што ће га, баш као и Хафнеров роман, прогутати мрак, пише Марјана Чакаревић.        

* * *

Издавачки центар Матице српске из Новог Сада недавно је објавио монографију Александар Поповић коју је приредио Јован Љуштановић. У књигу је увршћен репрезентативан избор Поповићевих драма – три позоришна комада (Чарапа од 100 петљи, Мрешћење шарана и Развојни пут Боре Шнајдера), један телевизијски драмски текст (Намештена соба) и дечји комад (Пепељуга). У складу са уређивачким начелима едиције „Десет векова српске књижевности”, којој припада ова књига, приређивач Љуштановић је написао предговор који осветљава лик и дело писца из новог угла, а потом је дао избор из дела, хронологију живота и рада писца, библиографски прилог, напомену приређивача и на крају, избор из досадашње критике.Предговор под насловом Живети међу крхотинама света нуди извесна нова сазнања о узајамном прожимању живота и списатељског посла Александра Поповића. Љуштановић пише о константној осмози животних садржаја и списатељских подухвата који су Поповића наводили да реагује плаховито па и резолутно на дневне догађаје, при чему су политички ставови самога писца често били или недовољно изграђени или противречни, коментарише Радомир Путник.

Уредница емисије Тања Мијовић.

Хроника Хроника

Autor:
Трећи програм

Као културно-информативани недељник Трећег програма, ХРОНИКА сваког понедељка доноси осврте и приказе актуелних појава и дешавања у уметности и науци. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње