Хроника Трећег програма

Емитоваћемо осврт Бошка Милина на представу Кокана Младеновића „На Дрини ћуприја”, а потом осврт Анђлке Цвијић на роман Рабиха Алмеддинеа „Жена без које се може”.

Представа На Дрини ћуприја, према истоименом роману Иве Андрића и у продукцији Српског народног позоришта, од априла се налази на репертоару овог новосадског театра. Драматург Светислав Јованов унео је у литерарни предложак знатно продубљивање андрићевске тематике, те се прича о ендемској мржњи на просторима дешавања комада протеже до дана који су у стварности уследили неколико деценија пошто је роман био написан, чиме се на снажан и упечатљив начин повезују страдања из прошлости са жртвама из Другог светског рата и ратова из 1990-их.

Како коментарише Бошко Милин: „Оно што је пошло за руком великом везиру - да се подигне ћуприја која траје вековима, показало се као тежак, али изводљив и величанствен позоришни подухват за редитеља Кокана Младеновића и ансамбл Српског народног позоришта у Новом Саду. Као што ни везир Соколовић нити редитељ Младеновић није сам зајазио бесну реку и повезао обале, тако ни велики број уметника није остао непримећен - без њих сценско упризорење не би ни било могуће. Сценографски подвиг Марије Калабић омогућио је у реалној стварности упечатљив утисак вишегодишњег зидања моста, са препрекама које постављају и природа и људи; а костимографски рад Татјане Радишић спојио је неопходне карактеристике епохе и сценске економичности на најбољи могући начин".

 

*    *    *

Издавачка кућа Buybook Сарајево/Загреб објавила је роман Рабиха Аламеддинеа Жена без које се може, који је с енглеског превела Мирјана Евтов. Како нас обавештава Анђелка Цвијић: „Либанско-амерички писац Рабих Аламеддине рођен је 1959. године и данас је један од најзанимљивијих писаца у свету. Ексклузивно га објављује издавачка кућа Buybook из Сарајева, која је до сада представила три његове књиге: Ја, божанствена (2010), Koolaids - умијеће ратовања (2011) и Жена без које се може (2014). Управо за то дело Аламеддине је добио калифорнијско литерарно признање Златна медаља за фикцију, а оно је било и у најужем избору за награду америчке књижевне критике. Главна јунакиња романа Алиа Салех има 72 године и живи сама у Бејруту. Рођена крајем 1930-их, сведок је како Либан и њен град који памти по лепоти и модерности пропадају у несрећним вишедеценијским ратним сукобима. Уз кревет држи калашњиков не би ли се одбранила што од војника који бахато упадају у куће, што од насилне браће која уз подршку мајке, по праву патријархалне средине, хоће да јој узму стан јер је за њу саму превелики".

Уредница емисије Тања Мијовић.  

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње