Хроника Трећег програма

Прочитаћемо осврт Ане Тaсић на представе изведене на 30. фестивалу Град театар Будва, а потом и осврт Срђана Атанасовског на извођење опере "Алкеста" Кристофа Вилибалда Глука у Бечкој државној опери.

Јубиларно 30. издање фестивала Град театар одржава се у Будви од 20. јуна до 10. августа. Богат и разнолик програм овогодишњег фестивала сачињава традиционални спој драмског, књижевног, ликовног и музичког програма. Када је реч о драмском програму, ту су три премијерне копродукције, као и низ регионално значајних и успешних представа; у премијерни драмски програм су укључене представе Јагоша Марковића Јесења соната, Данила Маруновића Црвена и Бориса Лијешевића Две главе и девојка, која је формално-стилски најамбициознија међу њима. Међу гостујућим продукцијама, будванска публика је имала прилике да види две представе Андраша Урбана Лептир и Гоголанд, затим Поглед с моста Милана Караџића, продукцију Градског позоришта из Подгорице, Шекспировог Перикла у маштовитом тумачењу Никите Миливојевића, потом Мрзим истину Оливера Фрљића и Прах Вељка Мичуновића и Народног позоришта из Београда и друге.У овом тексту Ана Тасић пише о продукцијама: Две главе и девојка, Поглед с моста и Лептир. Ове представе су сродне тематике – приказују мушко-женске односе, љубавне троуглове, бракове и њихове фасаде, а третиране су на врло различите начине у стилско-формалном погледу.  

* * *

У Бечкој државној опери 21. јуна је изведена опера Алкеста Кристофа Вилибалда Глука, под музичком управом Франца Велзер-Места и у режији Жан-Луја Мартинотија. Како нас обавештава Срђана Атанасовски: „од новембра 2012. године Бечка државна опера представља дом савремене продукције француске верзије Глукове опере Алкеста, која је премијерно представљена на Фестивалу лирске уметности 2010. године, а реализована је у сарадњи са бечком опером и Краљевским позориштем из Копенхагена. Услед сложене логистике ове продукције, која је у аустријској јавности изазвала подељена мишљења, а која подразумева низ гостујућих певача, али и гостујући оркестар, Глукова Алкеста није била на репертоару Бечке државне опере након иницијалних пет изведби. Ипак, у току сезоне 2015/2016, продукција је обновљена, те су су уследила четири извођења у току јуна, са готово неизмењеном поделом улога... Иако је реч о већ шест година старој продукцији француске верзије опере Алкеста Кристофа Вилибалда Глука, њен повратак на сцену Бечке државне опере представља музички догађај за који можемо рећи да по свом значају превазилази границе аустријске престонице. Овакав закључак одаје признање изванредном ансамблу продукције, али казује нешто и о тенутном положају Глукових остварења на сценама па, напослетку, и о самом репертоару Бечке државне опере”.

Уредница емисије Тања Мијовић.

Хроника Хроника

Autor:
Трећи програм

Као културно-информативани недељник Трећег програма, ХРОНИКА сваког понедељка доноси осврте и приказе актуелних појава и дешавања у уметности и науци. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње