четвртак, 11.02.2016, 22:20 -> 16:22
Извор: Tрећи програм
Религија, политика, право – Гордана Гасми и Ана Симић
У циклусу РЕЛИГИЈА, ПОЛИТИКА, ПРАВО четвртком смо емитовали снимке са међународног научног скупа одржаног поводом представљања истоименог зборника научних радова. У шестој, последњој, емисији овог циклуса можете слушати излагања Гордане Гасми "Европски социјални модел између права и политике – да ли Европска унија има социјално пријатељско лице?", а потом и Ане Симић "Насушна потреба за трајањем кроз богатство различитости културног наслеђа".
Зборник научних радова Религија, политика, право објављен је крајем прошлог лета, а суиздавачи су: Митрополија Црногорско-приморска, Институт за упоредно право из Београда, Издавачко-информативна установа „Светигора” из Цетиња и Центар за проучавање религије и верску толеранцију из Београда. У зборник су ушли текстови преко педесет ауторa – правника, теолога, филозофа, политиколога, историчара, економиста из Србије и Црне Горе, као и из иностранства – из Русије, Велике Британије, Италије, Аустрије. Међународни научни скуп поводом представљања овог зборника одржан је од 1. до 4. октобра у Будви.
Рад Гордане Гасми Европски социјални модел између права и политике – да ли Европска унија има социјално пријатељско лице? писан је коауторству са Олгом Зорић, а у фокусу му је испитивање европских социјалних модела с обзиром на опадајућу улогу синдиката током финансијске кризе која већ годинама траје у целом свету. Ауторке запажају да је одавно напуштен циљ социјал-демократије да се економија стави под контролу политике како би се ишло у сусрет потребама већег дела популације. Синдикални активизам и нове форме друштвеног планирања којима ће главни циљ, уместо прoфита, бити просперитет, ауторке сматрају адекватном алтернативом садашњој економској политици Европске унијe која се веома удаљила од концепта социјалне сигурности.
Будући да смо сведоци уништавања културне баштине широм света, неопходно је спровести јединствену примену међународних конвенција, те успоставити интернационални систем заштите. Таквим стратегијама се још једном потцртава чињеница да је културна баштина утицајан фактор у процесу развоја цивилизације, те да је одговорност према њој императив, сматра Ана Симић.
Од следећег четвртка, 18. фебруара, почињемо емитовање циклуса Миграције – правни, безбедносни, демографски и социоекономски изазови.
Уредница циклуса Тања Мијовић.
Autor:
Редакција
Преносимо излагања са научних конференција и трибина. [ детаљније ]
Коментари