четвртак, 28.01.2016, 22:20 -> 16:12
Извор: Tрећи програм
Научни скупови
Религија, политика, право
У циклусу РЕЛИГИЈА, ПОЛИТИКА, ПРАВО четвртком емитујемо снимке са међународног научног скупа одржаног поводом представљања истоименог зборника научних радова. У четвртој емисији можете слушати излагање Мирослава Ивановића "Да ли су религиозни људи мање склони криминалу?", а потом ће Андреј Дилигенски изложити рад "Религија, политика и право у сајбер свету", наипсан у коауторству са Драганом Прљом.
Зборник научних радова Религија, политика, право објављен је крајем прошлог лета, а суиздавачи су: Митрополија Црногорско-приморска, Институт за упоредно право из Београда, Издавачко-информативна установа „Светигора” из Цетиња и Центар за проучавање религије и верску толеранцију из Београда. У зборник су ушли текстови преко педесет ауторa – правника, теолога, филозофа, политиколога, историчара, економиста из Србије и Црне Горе, као и из иностранства – из Русије, Велике Британије, Италије, Аустрије. Међународни научни скуп поводом представљања овог зборника одржан је од 1. до 4. октобра у Будви.
Религиозност се налази у инверзном односу према криминалу, а то је поткрепљено бројним истраживањима, тврди Мирослав Ивановић. Ова статистичка констатација довела је и до тога да данас међу истраживачима постоји известан консензус око тога да религиозност смањује криминалитет. Међутим, на нивоу колективног понашања уочљива је асиметричност – бројни колективни злочини делују као да су подстакнути конфесионалним сукобима. Какве последице и значај имају оваква сазнања за нашу социјалну политику једно је од главних питања које аутор обрађује.
Андреј Дилигенски, у чланку писаном у коауторству са Драганом Прљом, скреће пажњу на то да је под утицајем нових информационих технологија дошло до промене класичних концепата територије, државе, суверенитета, моћи и тако даље, те да је дошло до отварања једног новог простора – сајбер простора, у којем религија, политика и право треба да нађу своју нову улогу и место. Тај нови сајбер свет доноси нове могућности за религију, политику и право, али и читав низ ограничења и могућих злоупотреба, попут угрожавања људских слобода или разноразних облика манипулација.
Следећег четвртка, 4. фебруара, емитоваћемо излагања Вофганга Рорбаха и Ахмедина Лекпека са овог скупа.
Уредница циклуса Тања Мијовић.
Autor:
Редакција
Преносимо излагања са научних конференција и трибина. [ детаљније ]
Коментари