уторак, 13.10.2015, 21:25 -> 14:31
Извор: Трећи програм
Култура и криза
Драган Симеуновић: Култура, границе и криза
У циклусу КУЛТУРА И КРИЗА настављамо да емитујемо снимке излагања са истоименог научног скупа одржаног у оквиру 26. Крушевачке филозофско-књижевне школе. У трећој емисији можете слушати излагање Драгана Симеуновића „Култура, границе и криза”.
Криза као неминовна пратећа појава у развоју било које друштвене сфере, одражава се на облик, време и начин испољавања и деловања свих животних појава, па и духовних и стваралачких, као и на њихове непосредне манифестације, последице и утицај. Доводећи у питање темељне поставке система у којем је настала, криза повремено може бити и велика мотивациона снага за превазилажење свих облика застоја у функционисању одређених процеса и за њихов даљи продуктиван развој.
Полазећи од становишта да је потреба за ограничавањем простора, ради стварања територије на којој ће се осећати безбедно и доминантно, иманентна људском, као и сваком другом бићу, Драган Симеуновић говори о специфичностима живота на граници. Оно што треба да представља границу обично је најтврђи и најјачи део онога што границом треба да буде омеђено, јер граница је место сталне напетости и појачане негативне емоције према свему што је са друге стране. Истовремено, граница је и место на којем највише долази до изражаја неопходност суживота, што води у мултикултуралност; зато људи који живе са две стране границе постају на неки начин једно, а ипак различито и супрoтстављено. Људи на различитим странама границе имају сличне културне парадигме али и културне контрoверзе, због чега су осуђени на пречесте компромисе, те никада нису оно што би хтели и требало да буду, сматра Симеуновић.
Снимак је забележен на 26. Крушевачкој филозофско-књижевној школи која је одржана 19. и 20. јуна у Згради градске управе у Крушевцу.
После музичке емисије можете пратити излагање Часлава Копривице „Постанак кризе из духа културе”.
Уредница циклуса Тања Мијовић.
Autor:
Редакција
Преносимо излагања са научних конференција и трибина. [ детаљније ]
Коментари