Хроника Трећег програма

Можете слушати осврт Долорес Станојевић на 55. Октобaрски салон, осврт Анђелке Цвијић на књигу Едиба Јагањца "Сарајевска принцеза", као и текст Срђана Вучинића "Музеј и лавиринт стваралаштва" написан поводом омажа Бранку Вучићевићу у Музеју Југословенске кинотеке.

55. Октобарски салон под називом "Ствари које нестају" одржан је од 19. септембра до 2. новембра у некадашњој згради Војне академије, а данас згради Музеја града Београда у Ресавској улици. Изложбу је поставио берлински архитекта Роџер Бундшух, а селектори су били Николас Шауфхаусена и Ванеса Џоан Милер. По речима Долорес Станојевић, проблем историјске амнезије, парадокс заборава и чувања, опседнутост садашњим тренутком и формом личног изражавања која чини нејасним границе субјективности била су главна путања овогодишњег салона. Сходно томе, кустоси су одабрали радове који за тему имају политичка збивања, као и питање крхког статуса слике у доба фотографије и филма. Дан уочи затварања изложбе проглашени су најбољи радови, по избору трочланог жирија (у саставу Шејмус Кили, Лидија Мереник и Мишко Шуваковић); награђени су Меги Рустамова за филм Позив на путовање и Дејан Калуђеровић за двоканалну звучну инсталација са слајд пројекцијом Први мај 1977, захвалницу за ангажовање у организовању ове манифестације добили су Миа Давид и њен тим, док је награда Културног центра Београда која подразумева изложбу 2016. године припала Милану Младеновићу за рад Без назива (Школске столице).

* * *

Књигу Едиба Јагањца Сарајевска принцеза недавно је објавио издавач ТКД „Шахинпашић" из Сарајева. Реч је о једном од најпотреснијих остварења о којима се говорило на тек завршеном Сајму књига, о делу које излази из оквира чисте документаристике и залази у литературу, на трагу писаца нове босанскохерцеговачке прозе. Како нас обавештава Анђелка Цвијић, животни позив Едиба Јагањца је медицина, ужа специјалност хирургија, а прозни првенац Сарајевска принцеза је сведочанство о опсади Сарајева током рата деведесетих. Писана у првом лицу, та болно искрена аутобиографска књига надграђена је пасажима фикције који врло успешно праве равнотежу страшној реалности. Сарајевска принцеза је истом руком написана из два угла: из једног, говори лекар који је са својим колегама бескрајно посвећен спасавању људи у државној болници, али и изван ње, доказујући да хуманост није професија; из другог, приповеда надарени писац који стварност доктора подиже на метафизичку раван.

* * *

На предстојећем Фестивалу ауторског филма, који ће се одржати од 27. новембра до 1. децембра у Музеју Југословенске кинотеке, биће приређен омаж есејисти, филмском критичару, сцаенаристи, преводиоцу и дизајнеру - Бранку Вучићевићу. У тексту Музеј и лавиринт стваралаштва Срђан Вучинић нас подсећа на различите димензије Вучићевићевог рада: прво, на његове филмске критике, боље рећи есеје, објављиване крајем 50-их а сакупљене много касније у књизи Имитација живота; потом, на сценарио за филм Сплав медузе писан за Карпа Годину; и најзад, на рад на превођењу модерних класика са енглеског језика (попут, Лаурија, Набокова, Вонегата, Дојла и тако даље).

Уредница емисије Тања Мијовић.

Хроника Хроника

Autor:
Трећи програм

Као културно-информативани недељник Трећег програма, ХРОНИКА сваког понедељка доноси осврте и приказе актуелних појава и дешавања у уметности и науци. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње