Нове позоришне тенденције

Антје Дице: Партиципативно позориште после 1989 – случај Кристоф Шлингензиф

У емисији НОВЕ ПОЗОРИШНЕ ТЕНДЕНЦИЈЕ, 20. октобра можете слушати текст „Партиципативно позориште после 1989: случај Кристоф Шлингензиф" који је написала Антје Дице.

Антје Дице указује да су деведесете године обележиле дебате о томе које левичарске политике и политички ангажоване уметничке праксе могу још увек бити значајне и у којој мери оне могу да поврате своју друштвену релевантност. Овај проблем није био само повезан са дезинтеграцијом и падом Источног блока, већ такође са кризом западне лево оријентисане уметности и политике још од гашења покрета из 1968. године.

Са поставком представе Роки Дучке ‘68 у позоришту Фолксбине на тргу Розе Луксембург у Берлину 1996. године, Кристоф Шлингензиф и његова трупа покушали су да реше ово питање преиспитивањем левичарске политике и уметничког наслеђа шездесетосмашког покрета. У овом подухвату, Руди Дучке као централна икона западно-немачког протеста, био им је узор и полазна тачка. Ова позоришна поставка састојала се од поновног увођења форми политичке акције, перформанса и партиципације публике. Извођачи су уложили труд да активирају публику на еманципаторски начин. Они су то чинили дидактичким средствима, директном акцијом и партиципативним извођачким методама. Ауторка, дакле, разматра специфичан допринос продукције Кристофа Шлингензифа која на занимљив начин доводи у питање активизам у позоришту у ситуацији после преломне 1989. године упоређујући његову технику присвајања, тзв. субверзивне афирмације и легитимизације са онима које је користио и Ное Словенишен Кунст/Лајбах.

Текст је превела Наташа Миловић.

Уредница Оливера Нушић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње