Хроника Трећег програма

Можете слушати осврт Александра Гајића на књигу Едварда Бернајса "Прoпаганда", а потом и текст Добрила Аранитовића "Једна шабачка епизода из живота великог драмског писца", написан поводом 150-годишњице рођења Бранислава Нушића.

Издавачка кућа Амоните из Београда недавно је, у преводу с енглеског Владимира Кракова, објавила књигу Пропаганда Едварда Бернајса, америчког аутора који се сматра оснивачем и кодификатором институције менаџмента за односе с јавношћу (Public Relation - PR). Ово дело је први пут објављено 1928. године, а настало је из истраживања психолошких механизама који се користе у јавној комуникацији ради манипулисања широким друштвеним масама. Актуелност и провокатиност Бернајсових увида уочљиви су готово из свих момената књиге, које наводи и кометар и ше Алаксандар Гајић: „групна психологија и пориви маса, сматрао је Бернајс, имају велику улогу за успешно промовисање техника масовне комуникације. Ослоњене на прималне инстинкте и утопљене у менталитет гомиле, истомишљеничке групе гравитирају ка утицајним личностима које се позиционирају као њихови узори или предводници... свесно и интелигентно манипулисање организованим навикама и мишљењима маса важан је елемент демократског дрштва". Ипак, Бернајс не наводи начине за обезбеђивање од злоупотреба пропаганде, него се задовољава слабашним етичким кодексом пи-ар агенција.

*      *      *

Ове године навршило се 150 година од рођења Бранислава Нушића, а „шабачка епизода" о којој пише Добрило Аранитовић тиче се обележавања дана Светог Архангела Михаила у тамошњој цркви. Прeма сведочењу часописа Време, Нушић је одржао две здравице упућене Козацима који су се тамо окупили, а у једном од својих обраћања је рекао: „Откуда ја Козак? Зашто? Наши листови налазе да сам ја врло погодна личност за карикатуру и овога су пута једва дочекали да ми се смеју, велећи: доста си се ти смејао другима, сада ћемо ми теби. Али су се преварили. Козаци представљају здрав орган, најздравији орган у руском организму, јер имају два лица: кад се ради - ради се, кад се гине - гине се, а кад се смеје и забавља, онда се, и одиста смеје и забавља. Код Козака нема оне опште руске сентименталности, тежине у посматрању живота, а има с друге стране много радости и фанатичкога осећања дужности према рођеној земљи. Највећи представник ове козачке карактеристике је козачки велики књижевник Гогољ. Он се и смеје и плаче у својим делима, он и пати и ради: у нашем малом народу ја у томе личим на њега: видим и озбиљну и комичну страну живота, ја се и смејем и плачем. Ето ту лежи та веза између мене и Козака и није чудо што су они осетили да сам им ја близак, а то значи да им је блиска цела наша земља, цео наш народ".

Уредница емисије Тања Мијовић.

Хроника Хроника

Autor:
Трећи програм

Као културно-информативани недељник Трећег програма, ХРОНИКА сваког понедељка доноси осврте и приказе актуелних појава и дешавања у уметности и науци. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње