Хроника Трећег програма

Можете слушати осврт Петра Јончића на филм Никите Михалкова "Сунчаница", осврт Љиљане Ћинкул на Бијенале уметности "Линије времена: документи 1981-2012", као и Николе Живановића на збирку прича Игора Маројевића "Београђанке".

Филм Никите Михалкова Сунчаница имао је светску премијеру 3. октобра у Сава центру. По речима Петра Јончића, Сунчаница је „маркетинг једног времена, хипнотички поглед на изгубљену прошлост, романтична визит карта која доказује да је Русија увек била светска престоница културе". Настало према прози Ивана Буњина, ово остварење је прича о раздвојеној Русији, драматизована употребом флеш-бек поетике. Са једне стране је љубавни заплет, а са друге тренутак предаје белогардејаца на Криму и крај грађанског рата. У свом новом филму Михалков је контрастирао две слике времена: прва је препуна боја, пејзажних панорама магичне реке Волге и сликовитих костима руске буржоазије; а друга је суморна и сива, препуна прљавих и депресивних војника и изгубљених идеала којом се најављује долазак комунизма и крај дотадашњих руских вредности.

* * *

Шеснаесто Бијенале уметности Линије времена: документа 1981-2012 отворено је 17. септембра у Стакленом павиљону, здању саграђеном за ту прилику у близини Народног музеја, у Панчеву. Како нас подсећа Љиљана Ћинкул, првобитни назив овог догађаја је био Панчевачка изложба југословенске скулптуре (скраћено ПИЈС), затим је у складу са динамиком одржавања постао Тријенале скулптуре, па потом Бијенале визуелних уметности, а данас Бијенале уметности. Кустоскиња и селекторка Сузана Вуксановић осмислила је овогодишње Бијенале као својеврсну валоризацију и критичко осветљавање различитих аспеката ове манифестације, и то у контексту социо-економских, политичких, културалних и уметничких (не)прилика током назначеног периода. Сходно томе, на изложби су представљене скулптуре, инсталације, лајтбоксови и, у недостатку радова, алтернативни документарни материјал, чији су аутори Раша Тодосијевић, Здравко Јоксимовић, Дарија Качић, Владимир Николић, Весна Павловић, Владимир Перић, Никола Џафо и други.

* * *

Недавно је издавачка кућа Лагуна из Београда објавила збирку прича Игора Маројевића Београђанке. Приче сабране у овој њизи су повезане тиме што су све исприповедане у првом лицу и тиме што се у свакој од њих открива по један посебан женски карактер у различитим животним ситуацијама и улогама. У овом тексту Никола Живановић нас упознаје са свим причама из ове збирке, а њихови наслови су: „Мушка прича", „Игрица", „Филозофија за сваког", „Последњи Филипсов модел", „Унутра", „Продавница поклона", „Двадесет и пет година љубави" и „Сиви комплет".

Уредница емисије Тања Мијовић.

Хроника Хроника

Autor:
Трећи програм

Као културно-информативани недељник Трећег програма, ХРОНИКА сваког понедељка доноси осврте и приказе актуелних појава и дешавања у уметности и науци. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње