Етика рата
Трибине – Шта значи победити у рату? (2)
У другој вечерашњој емисији под називом ЕТИКА РАТА можете слушати завршни део разговора који је са Јованом Бабићем и Александром Фатићем, поводом тринаесте ИЛЕКС конференције о теми „Шта значи победити у рату?", водила Тања Мијовић.
ИЛЕКС је скраћеница за серију интернационалних научних скупова, посвећених темама из етике и међународног права, који се у Београду одржавају још од 1997. године. Тема овогодишње конференције, која је одржана од 25. до 27. јуна у Институту за филозофију и друштвену теорију, била је „Шта значи победити у рату?", а учествовало је петнаестак еминентних теоретичара из земље и света: Анђело Корлет, Аса Кашер, Уве Штајнхоф, Дејвид Родин, Дејвид Ветам, Јована Давидовић, Борис Кашников, Пол Виминиц, Александар Павковић, Нед Добос, Борислав Гроздић, Филип Роси, Џан Нарвесон, као и наши гости - Александар Фатић и Јован Бабић.
У овој емисији посветићемо пажњу најактуелнијим дебатама о средствима које са користе у савременим ратовима, а једна од њих је свакако она која се односи на употребу беспилотних летелица. Да ли је аргумент који се заснива на бризи за живот пилота само крајњи израз цинизма оних који на рат гледају са угодне дистанце? Да ли се можемо сложити са принципом Мајкла Волзера да онај који не може бити убијен не би требало ни да убија у рату? Да ли је победа постала непотребна, на пример, због постојања механизма светске контроле (отвореног или прикривеног)? Уосталом, шта би значило победити у Ираку, Авганистану или у рату против тероризма? Ако више не можемо говорити о победи као циљу ратовања, шта онда треба да подразумева трајно окончање рата?
Уредница и водитељка разговора Тања Мијовић.
Autor:
Редакција
Преносимо излагања са научних конференција и трибина. [ детаљније ]
Коментари