Хроника Трећег програма

На почетку емисије можете слушати осврт Ане Тасић на представу "Славна Флоренс" у режији Ђурђе Тешић. Потом емитујемо осврт Петра Јончића на филм Срђана Драгојевића "Атомски здесна", као и осврт Дејана Петровића на филмове Терија Гилијама "Нулта теорема" и Франсоа Озона "Млада и лепа". Хронику завршавамо освртом Радомира Путника на студију Сњежане Бановић "Држава и њезино казалиште".

Представа Славна Флоренс, према тексту Питера Квилтера и у режији Ђурђе Тешић, премијерно је изведена 3. априла у Атељеу 212. Комад је инспирисан истинитом причом о америчкој оперској певачици познатој по болном одсуству талента, али и по одлучности, упорности и жељи за публицитетом. Главну улогу тумачи Горица Поповић, која је природно, лежерно и сугестивно успела да обликује лик жене којој је грозно певање смисао постојања. Сходно томе, представу Славнa Флoренс публика ће сигурно волети и то, пре свега, због безбрижне и необавезујуће комичности, оцењује Ана Тасић.

* * *

Нови филм Срђана Драгојевића Атомски здесна премијерно је приказан 9. априла у Сава центру. Као и ранија Драгојевићева оствaрења и ово се одликује хумором којим се гледалац уводи у узнемирујућу и трагичну причу, а садржај - продаја „тајм шеринга" наивним туристима, иако делује комично, уствари открива читав сплет социопатских односа, како међу трговцима тако и међу туристима. Осим тога, „тајм шеринг" као продаја апартмана на 99 година, само је метафора за идеју о планирању живота, што је на балканском трусном подручју готово немогуће, коментарише Петар Јончић. 

* * *

Из програма недавно завршеног 42. ФЕСТ-а Дејан Петровић издваја два филма - Нулту теорему Терија Гилијама и Млада и лепа Франсоа Озона. Гилијамова високоестетизована апокaлиптична визија устројства људског друштва, са готово свим дистопијским елементим (попут деперсонализације и потпуне контроле), свакако није разочарала обожаваоце овог филмског ствараоца. С друге стране, импресиониран и пасиоиран психологијом женских ликова, Франсоа Озон се и у филму Млада и лепа придржава своје поетике, макар и по цену репетитивног рециклирања.

* * *

Студију Сњежане Бановић Држава и њезино казалиште, чији је поданаслов Хрватско државно казалиште у Загребу 1941-1945, недавно је објавила издавачка кућа Профил из Загреба. Ауторка је позната као уметница која је каријеру градила остваривши преко 30 режија у најзначајнијим позориштима у Хрватској, а режирала је у Чешкој, Србији и у Сједињеним Америчким Државама. Према речима Радомира Путника, Сњежана Богдановић излаже грађу објективно, оспоравајући неке до сада присутне оцене рада Хрватског државног казалишта у Павелићевој држави. Без импровизовања и неутемељених претпоставки, ова ауторка тезе заснива на аутентичној архивској грађи, узимајући у обзир и субјективне исказе уметника и учесника позоришних збивања у доба Другог светског рата.

Уредница емисије Тања Мијовић.

Хроника Хроника

Autor:
Трећи програм

Као културно-информативани недељник Трећег програма, ХРОНИКА сваког понедељка доноси осврте и приказе актуелних појава и дешавања у уметности и науци. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње