петак, 24. јан 2014, 22:45
Хроника Трећег програма
Можете слушати осврте Бошка Милина на представу "Госпођа министарка", у режији Татјане Мандић Ригонат, Александра Павловића на књигу Вјекослава Перице и Митје Великоње "Небеска Југославија", као и Радомира Путника на књигу Радомира Раше Плаовића "Наша кућа гледана изнутра".
Позориште „Бошко Буха" започело је сезону 2013/2014 добро познатом популарном комедијом Бранислава Нушића Госпођа министарка. Како коментарише Бошко Милин, ово дело, које се одликује великим бројем извенредно написаних улога (поготово оних споредних ликова), ипак почива на способности тумача главног лика - глумице која игра Живку Министарку. Извођења ове „шале", како гласи Нушићев поднаслов комада, памте се по глумицама које су искористиле прилику да успешно удахну живот лику комичне паланчанке, опијене спољним одликама статуса свог супруга, министра. Можда збога тога интригантност Госпође министарке, коју је режирала Татјана Мандић Ригонат, почива и на томе што се редитељка одлучила да насловну улогу повери глумцу Горану Јевтићу.
* * *
Издавачка кућа XX век објавила је књигу Вјекослава Перице и Митје Великоње Небеска Југославија. По речима Александра Павловића, најупечатљивија теза, по којој ће ова књига остати упамћена, гласи да до смрти СФРЈ никада није ни дошло. Наравно, аутори Небеске Југославије не доводе у питање политичку смрт СФРЈ нити се нарочито баве узроцима њеног настанка и нестанка, већ их првенствено интересују културне форме и симболи које је та држава створила, поготово у каснијој фази свог постојања током позних 70-их и 80-их година, као и културне форме које су опстале након политичког нестанка Југославије и које се обнављају последњих година и деценија. Сходно томе, у књизи се посебна поглавља посвећују југословенској партизанској митологији, поп и рок музици на овим просторима, као и постјугословенском дискурсу хероизма.
* * *
Недавно су удружени издавачи Нолит, Алтера и Фонд „Милан Ђоковић" из Београда објавили књигу Радомира Раше Плаовића Наша кућа гледана изнутра, с предговором Слободана Турлакова. Како нас обавештава Радомир Путник, реч је о збирци Плаовићевих бележака и записа о београдском Народном позоришту, односно о значајним личностима које су утицале на рад, домете, успехе и падове овог театра. Иако је Раша Плаовић био самосвојна личност, проницљивог ума, оштрих судова и саркастичних коментара, његова књига је објављена тек 33 године после смрти аутора. У књизи се налазе портрети 165 позоришних делатника, међу којима су петорица управника, осам директора Драме, 28 редитеља, 69 глумаца и 55 глумица.
Уредница емисије Тања Мијовић.
Коментари