Мир на Блиском истоку (не)могућ?
Гост: Србољуб Пеовић
Autor:
Група аутора
Емитује се сваког дана од понедељка до четвртка, од 12:00. [ детаљније ]
У Израелу су специјални амерички изасланици Виткоф и Кушнер, данас се очекује и долазак потпредседника Џеј Ди Венса са задатком да унапреде договоре око примирја. Трамп поручује да се већ 10 дана примирје одржава, без обзира што се израелска војска и Хамас међусобно оптужују за нарушавање прекида ватре. Иако америчка администрација инсистира, још није отворен гранични прелаз Рафа између Газе и Египта.
Израел је после губитка двојице војника (за које се спекулише да су погинули случајно јер су возилом прешли преко неактивиране експлозивне направе, а не у заседи Хамаса) и својих ваздушних напада у којима је погинуло најмање четрдесет Палестинаца саопштио да поштује примирје. Хамас одговара да су Израелци ти који прелазе договерну линију повлачења и спречавају Палестинце да се врате својим домовима, пронашли су тело још једног таоца и спремни су да га предају.
Предстоји огроман задатак а то је обнова Газе, према одређеним америчким проценама биће потребно најмање педесет милијарди долара, камиони са хуманитарном помоћи улазе али још постоје колоне камиона које чекају дозволу да уђу у разрушену Газу.
Да ли је мир на Блиском истоку могућ, колико је велика улога Доналда Трампа у томе, колико је крхко тренутно примирје, има ли будућности за Палестинце и за њихову државу, каква је улога арапских сила у обликовању послератне Газе, о томе данас у емисји Речено и прећутано говори Србољуб Пеовић са Института за европске студије.
Емисију припрема и води Марко Ђурић.
Коментари