Читај ми!

Зворничка митрополија у Васељенској патријаршији (1766-1880)

Гост др Недељко Радосављевић, научни саветник - Историјски институт Београд  

Постојање Зворничке митрополије сеже у прошлост до почетка раног модерног доба… У периоду османске власти, од 16. до 18. века, Зворничка митрополија не помиње се у континуитету, што указује на то да је њена територија спајана са суседним епархијама… Друга половина 18. века донела је највећу реорганизацију у историји Православне цркве на Балканском полуострву под османском влашћу. Многи проблеми у функционисању две старе помесне аутокефалије, Пећке патријаршије и Охридске архиепископије, од којих су најзначајнији били постојање великих дугова, затим унутрашњи неспоразуми, а у случају Пећи и губљења кредибилитета код османских власти услед отворене подршке антиосманском устанку 1737, разрешени су њиховим укидањем 1766. и 1767. године, и припајањем Васељенској патријаршији. Када је та велика промена завршена, Васељенска патријаршија постала је једина помесна аутокефалија на Балканском полуострву. Две митрополије, Молдовлашка и Угровлашка, које су егзистирале у османским вазалним кнежевинама Влашкој и Молдавији, имали су ограничену аутономију, и ништа у њима није могло да се дешава без знања и одобрења Васељенске патријаршије. Де факто самостална Карловачка митрополија, која је баштинила традицију Пећке патријаршије, егзистирала је у Хабзбуршкој монархији, али није имала никакав битан утицај на просторима јужно од Саве и Дунава у Османском царству."

Зворничка митропoлија је од 1766. до 1880. била у административном погледу стабилна, са законито изабраним архијерејима, и функционисала је као и остале митрополије Васељенске патријаршије. То потврђује и њено јасно одређено место у патријаршијском поретку, у чијој ранг-листи је сврстана у митрополије треће класе… Критеријуми за сврставање епархија по класама превасходно су били њихова величина и број верника, а Зворничка митрополија је била мала. Међутим, њен значај у Патријаршији високо је цењен, што се види из тога ко су били митрополити послати у њу, и какво је било њихово даље кретање у црквеној служби. Добар пример за то био је њен први митрополит у време управе Васељенске патријаршије, Григорије, који је по одласку из Зворника ступио на трон Кесарокападокијске митрополије, у патријаршиском диптиху рангиране као друге у целој Цркви, одмах иза Константинопољске. Два зворничка митрополита, Григорије и Агатангел, постали су чланови Свештеног синода Васељенске патријаршије." (Из монографије „Зворничка митрополија у Васељенској патријаршији (1766-1880"; Недељко В. Радосављевић)

Гост овонедељне Ризнице, Радио Београда 2, је др Недељко Радосављевић, научни саветник - Историјски институт Београд, писац нове монографије (2024) „Зворничка митрополија у Васељенској патријаршији (1766-1880)".

Аутор и водитељ Душанка Зековић

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње