Читај ми!

Пет жена средњовековне Србије

Гошћа историчарка уметности проф. др Светлана Смолчић Макуљевић

„У средњовековној култури Србије жене су своју моћ учиниле видљивом донацијама, поклонима као делом активне побожности. Оне су могле да оснивају манастире, да их финансирају, помажу и дарују поклонима, под условом да им то дозволи епископ... Од пет владарки поменутих у овој књизи, три су градиле и обнављале цркве и (ре)констрисале света места: краљица Јелена позната као Анжујска (око 1236 - 8. фебруар 1314) - Градац; царица Јелена (око 1330-1376) - Матејче; кнегиња Милица (око 1335 - 1405) - Љубостињу. Биле су и ктиторке Хиландара, бринуле су се о чудотворним реликвијама и иконама и сахрањене су на посебан начин. Ове моћне српске жене владарке независно су владале одређеним деловима државе, а свака је након смрти проглашена светицом.Осим тога,ове жене су имале право да издају повеље, које су самостално потписивале и рукопис сваке од њих је препознатљив."

„Византијска принцеза Симонида постала је српска краљица. Она је као девојчица дошла на српски двор, али је касније о себи оставила важно сведочанство кроз визуелне портрете и дарове. Ова књига не говори само о краљицама и владаркама. Тако је монахиња Јефимија била аристократкиња, деспотица и схимонахиња, али је иза себе оставила неизбрисив траг у песништву, везу, иконопису и дипломатској и ходочасничкој активности... О њима су писали средњовековни савременици, писци и историчари, који су често били задивљени њиховим милосрђем, талентима, успесима и комуникацијом. Пет портрета жена, од којих су три краљице, једна је деспотица и једна је кнегиња, говоре какве су биле жене у средњем веку, али и како их можемо разумети и видети данас, кроз савремени цртеж. Док путујете у прошлост овом књигом, покушајте да пронађете које особине повезују ове жене с карактеристикама данашњих жена. Која је од представљених жена најближа савременој жени и зашто? Иза српских средњовековних краљица остали су бројни визуелни портрети. Покушајте да упоредите њихов изглед са изгледом и лепотом данашњег света и краљица савременог света. Свака испричана женска историја је посебна,мистична и сложена и непрекидно доприноси новом читању историје." (Из уводне речи у књизи Светлане Смолчић Макуљевић: „Пет жена средњовековне Србије")

Гошћа овонедељне Ризнице, Радио Београда 2, је историчарка уметности др Светлана Смолчић Макуљевић, редовни професор Универзитета „Метрополитан" у Београду, аутор монографске студије „Пет жена средњовековне Србије", књига изузетне ликовне лепоте, сажетог али свеобухватног садржаја, која је на 67. октобарском Сајму књига добила награду УЛУПУДС-а: „Похвала за културу намењену младима". У данашњој емисији наша гошћа води нас кроз живот и дела краљице Јелене познате као Анжујске, краљице Симониде, царице Јелене, деспотице Јелене Мрњавчевић (монахиње Јефимије) и кнегиње Милице, жене Лазара Хребељановића, која је у народном сећању царица.

Аутор и водитељ Душанка Зековић.

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње