Читај ми!

Чији је Имануел Кант?

Гост „Гозбе“: Душко Прелевић

Пруски и немачки филозоф Имануел Кант рођен је у данашњем Калињинграду 22. априла 1724. године, па је тако у филозофским круговима цела 2024. година посвећена обележавању тристагодишњице његовог рођења, а самим тим и поновном промишљању његовог значаја за модерну филозофију. Уџбенички гледано, Кант је мислилац који је ставио тачку на вишевековне традиције рационалистичке и емпиристичке филозофије, чиме не само да је ударио темељ каснијој богатој традицији класичног немачког идеализма, већ је у великој мери приморао све филозофске школе и правце мишљења који су настали након његовог времена да се позиционирају у односу на њега. Ипак, иако и данас можемо говорити о „кантовцима“, тешко је отети се утиску да Кантова филозофска критика и даље представља извор инспирације за саме филозофе, али да је у свету науке и просвете изгубила трку са кудикамо упрошћенијим погледима на свет каснијих позитивиста и њихових бројних настављача.
То што је Кант данас предмет врелих дебата у јавности у великој мери можемо захвалити – Русима. И не, није само реч о сада већ легендарној препирци о Канту у Ростову-на-Дону која се пре неких десетак година завршила потезањем оружја и хоспитализацијом једног од учесника. Није ствар ни у томе што је освајањем Источне Пруске у Другом светском рату Кантов родни град и гробно место постало културна баштина Русије. Ствар је у томе што је Кантов специфични коктел просветитељства, теорије природног права и теорије друштвеног уговора, помешан са његовим у великој мери јединственим етичким учењима, био и остао својеврсна идеолошка противтежа европског и глобалног либерализма морализмима различитих колективистичких и традиционалистичких политичких идеја на другим меридијанима.
Колико је Кантова филозофија релевантна данас и ко су модерни кантовци, колико су његова дела утицајна у природним, а колико у друштвеним и хуманистичким наукама, које је место Канта у модерним политичким натезањима између Запада и Истока, а које у модерним теоријским натезањима између острвске и континенталне филозофије, одговараће нам редовни професор Одељења за филозофију Филозофског факултета у Београду Душко Прелевић.
Аутор „Гозбе“: Никола Танасић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње