Читај ми!

У фокусу Ђузепе Брешанело

Године 1715, непосредно након што је завршио своју збирку Concerti à 3, Ђузепе Брешанело (1690-1758) се из родне Италије, у двострукој улози собара и музичара пољске принцезе Терезе Кунегунде, преселио у Немачку.

Службујући као каплемајстор на великим немачким дворовима стекао је европску славу, као композитор и виртуозни виолиниста, а његова инструментална дела имала су поновљена издања и безбројне руком писане копије. За део те славе заслужна је збирка дванаест концерата којима смо посветили данашњи Аутограм. По модерним схватањима, ове концерте бисмо пре дефинисали као трио сонате за две виолине и бас, међутим по одредницама Јохана Матесона, Брешанелова дела имају све разлоге да буду названа концертима.

Брешанело овде открива читав спектар композиционих вештина и сопствени стил виолинског виртуоза: очито је да је био мање склон високим позицијама на врату инструмента и њиховом светлом звуку, опредељујући се за мајсторску употребу сонорних арпеђа и комплексних мелодијских фигура. Основна одлика ових концерата јесте тесна испреплетаност деоница две виолне, којом аутор остварује задивљујући тонски колорит.

Шест од дванаест концерата Брешанелове збирке Concerti à 3 слушаћете у интерпретацији ансамбла Der Musikalische Garten, који свира на оригиналним инструментима 18. века.

Аутор емисије је Ивана Комадина.

Аутограм

Autor:
Ивана Комадина, Горица Пилиповић, Маја Чоловић Васић, Зорица Премате и Радош Митровић

У Аутограму представљамо значајна дела која најпотпуније рефлектују домете и уметничку личност неког аутора у појединим сегментима његовог опуса. [ детаљније ]

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи