Читај ми!

Светогорско наслеђе и савремена византологија

Гост емисије Храм проф. др Драгољуб Марјановић, Филозофски факултет Универзитета у Београду, Kатедра за историју Византије

У данашњем Храму говоримо о Светој Гори кроз историју, али и о Аутономној монашкој републици Света Гора, у којој се налази 20 манастира  и преко 2.000 монаха, виђена очима једног византолога, данас, у 21. веку. Свету Гору, њене старине и светиње истражују у 20. веку наши истакнути историчари и други научници, а ту ћемо поменути рад Драгутина Анастасијевића, оснивача Kатедре и Семинара за византологију на Филозофском факултету у Београду, сада,далеке 1905. године, потом рад Владимира Ћоровића, Радослава Грујића, филолога Владимира Мошина, Александра Соловјева... Током емисије осврнућемо се на Свету Гору као монашки центар у Византији, од 9. до 15. века, поменућемо прве забележене светогорске свете подвижнике, оснивање првих великих лаври-манастира, као што је Велика Лавра Ватопед, улога вузантијских царева као ктитора светогорских манастира. Говоримо о доласку Светог Саве на Свету Гору, његовом замонашењу у манастиру Ватопед и оснивању српског манастира Хиландара и његовом значају за настанак Аутокефалне Српске православне цркве.

Савремена Света Гора, утисци и запажања са путовања нашег госта из манастира Ватопеда и Хиландара, биће још једна тема нашег разговора. Гост овонедељне емисије Храм, Радио Београда 2, је проф. др Драгољуб Марјановић, Филозофски факултет Универзитета у Београду, Kатедра за историју Византије.

Аутор и водитељ Душанка Зековић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње