Читај ми!

Четири инструмента у првом плану

У данашњем Аутограму уредница Горица Пилиповић представља необично и занимљиво дело једног мање познатог композитора – то је Синфонија кончертанте у Ес-дуру за клавир, мандолину, трубу, контрабас и оркестар Леополда Кожелуха.

Један од најзначајнијих чешких композитора у Бечу у другој половини XVIII века, Кожелух је, стигавши у аустријску престоницу као 30-годишњак 1778, полако стицао репутацију као одличан пијаниста, педагог и композитор. Већ три године касније могао је себи да дозволи да одбије позицију дворског оргуљаша у Салцбургу где би наследио Моцарта. А три године после тога већ је сам објављивао сопствена дела. Године 1791, круна његовог успеха у високим круговима била је поруџбина кантате за крунисање Леополда II у Прагу за чешког краља. Пошто је Фрања II ступио на аустријски престо 1792. Кожелух постаје капелмајстор камерне музике и дворски композитор. Његов утицај био је толики да је, као пијаниста и клавирски педагог, фаворизовао свој инструмент у односу на чембало чију је употребу потискивао. Као композитор посветио се такође клавиру, написавши 55 соната, 65 трија и 23 концерта, али је компоновао и симфонијску и вокалну музику. Његове опере и балети, међутим, углавном су изгубљени.

 

Аутограм

Autor:
Ивана Комадина, Горица Пилиповић, Маја Чоловић Васић, Зорица Премате и Радош Митровић

У Аутограму представљамо значајна дела која најпотпуније рефлектују домете и уметничку личност неког аутора у појединим сегментима његовог опуса. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње