Читај ми!

Музеј Апоксиомена и Мира Бртка

Саговорници: Никола Андријчић, Јерко Денегри и Мирослав Родић

Музеј Апоксиомена у Малом Лошињу јединствен је по томе што има само један изложени артефакт ‒ истоимени кип који се због своје очуваности сматра највреднијим што Хрватска поседује. Претпоставља се да је вајар овог кипа припадао Лизиповој сколи. Осам оваквих кипова постоји у свету, а пет их је сасвим очувано и налазе се у Бечу, Фиренци, Бостону, Ватикану и Малом Лошињу. Кип је пронађен случајно; белгијски подводни фотограф га је пронашао 1999. године и пријавио свој проналазак па је кип извучен из мора. Рестаурација уз помоћ међународних експерата механичким методама трајала је седам година. Пре него што је кип упао у море, и пре укрцавања, мишеви су ушли у рупу у левој нози кипа и оставили мноштво органског материјала (костица маслине, трешње, ловоров лист…) што је касније песак мумифицирао и то је помогло у датирању самог кипа а све је ово такође изложену у музеју.

Овог лета Весна Перић је посетила ово хрватско острво и забележила причу о Апоксиомену, а њен водич кроз овај музеј био је Никола Андријчић, који нам такође открива и нешто о самом археолошком наслеђу овог подручја, острва Цреса и Лошиња.

 Други део емисије посвећујемо изузетној уметници Мири Бртки, чија је велика ретроспективна изложба „Будућност је иза нас” отворена у Националној галерији модерне и савремене уметности у Риму средином јула, и то је повратак уметнице у вечни града, у настојању да јој се одужи за све што је урадила од ’60-их година прошлог века на уметничкој сцени Рима. Чућемо разговор који је вођен у Музеју града Београда када је пре три године у овом простору била њена ретроспективна изложа „Рефлексије”. Саговорници су професор др Јерко Денегри, историчар уметности и ликовни критичар и Мирослав Родић, историчар уметности, директор Националне галерије и оснивач Фондације „Мира Бртка”.

Емисију води Тања Живковић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње