четвртак, 27. јун 2024, 11:00
Рад проф. др Оливере Васић
Данашњу емисију посвећујемо етнологу и етнокореологу, проф. др Оливери Васић.
Оливера Васић је рођена 18. августа 1946. године у Горњој Бадањи, недалеко од Лознице. Тамо је провела своје детињство, а школовала се у Београду. Дипломирала је на Економском факултету, а потом и на Филозофском факултету у Београду, на Катедри за етнологију. Њен први посао по завршетку студија био је на позицији кустоса у Етнографском музеју, где је провела читавих 13 година. Ипак, традиционалне игре су биле њена права љубав. Докторирала је на тему Играчка традиција Подриња у светлу савремених етнокореолошких проучавања 1988. године. Убрзо након тога постаје први професор етнокореологије на Катедри за етномузикологију Факултета музичке уметности у Београду. Тиме омогућава даљи развој ове науке као академске дисциплине, и то не само на универзитетима у Србији, већ и у Босни и Херцеговини, и Македонији.
Оливера Васић, или Цока, како су је многи од милоште звали, се читавог живота бавила подучавањем народних игара, што на факултету, што у оквиру културно-уметничких друштава и бројних семинара које је организовала. У сврху њиховог темељнијег истраживања, записивања и подучавања основала је Центар за истраживање и очување традиционалних игара Србије.
За живота је објавила 167 научних радова и 11 књига, од којих су шест објављене самостално, а пет у коауторству са етномузикологом, проф. др Димитријем Големовићем. Спроводила је теренска истраживања широм Србије и региона. Обишла је Ужички крај, Таково, Азбуковицу, Бујановац, Пештер, Подриње, Ваљевску Колубару, и многе друге области.
Данашњу емисију Од злата јабука посвећујемо етнологу и етнокореологу, проф. др Оливери Васић. У разговору ће нам се придружити етномузиколог, проф. др Димитрије Големовић, а у част проф. Васић, уживаћемо у музичким примерима из Мачве.
Аутор: Анастасија Живковић
Насловна фотографија: Оливера Васић на Лесковачком сабору, 1978.
Коментари