Читај ми!

Слободан Новокмет, лингвиста

Слободан Новокмет је виши научни сарадник у Институту за српски језик САНУ, и уредник веб-сајта „Језикофил" (jezikofil.rs). Аутор је монографије „Називи животиња у српском језику: семантичка и лингвокултуролошка анализа" и члан пројекта Филолошког друштва „Речи" и часописа „Новоречје".

 Како да схватимо уврежена значења која приписујемо животињама а која користимо готово свакодневно - за лава, рецимо, да је храбар човек, за гуску да је глупа жена, за вука да је мудар али и насилан, или бика да је истовремено и снажан и похотљив? Колико наивна слика света, утемељена на народном знању, веровању и симболима, одступа од научне, објективне? Какав доживљај имамо и какве предрасуде гајимо према животињама, па тако посредно и према људима, питања су која отвара поменута студија о називима животиња Слободана Новокмета. Поред комплексне обраде овог проблема из угла лингвистике, аутор даје и препоруке како унапредити лексикографску обраду зоолошких лексема, а све то, чини се, има везе и са нашим потпунијим разумевањем света и  непосредног окружења. Пошто различите културе имају и различите погледе на свет, у Клубу 2 говоримо о перцепцији животиња у српској култури, која је и предмет Новокметовог истраживања.
 
Осим ове теме, нашег госта питамо и о актуелном конкурсу за избор српских речи 2023, који изазива пажњу јавности. Чућемо више о три категорије овог избора: Реч године 2023, Нова реч 2023, Лажиреч 2023, као и о томе зашто су овакви избори важни за свест о матерњем језику.
 
Уредница емисије је Соња Миловановић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње