Читај ми!

Црквена музика

У петој емисији априлског циклуса Како слушати музику посвећеног српској црквеној музици, уредница Горица Пилиповић са својим гостима покреће још један круг питања везаних за овај жанр: зашто је људски глас једини медијум тј. зашто у српској цркви нема музичких инструмената, којим се језиком пева, самим тим какав је однос текста и музике, те како се текст преноси у појање?

 

Кад је црквена музика певана на црквенословенском језику проблем са разумевањем текста је, наравно, много мањи. Али, тек су се у XV веку појавили први записи напева на црквенословенском језику. Пре тога је језик наше цркве био грчки. Има и записа на неутралном слогу - те-ри-рем – дакле, ту ни о каквом значењу текста не може бити говора, већ се претпоставља да се ради о техници којом је писар, па онда и појац олакшавао себи бележење, односно памћење мелизматичне мелодије. И данас су наши саговорници, сад већ стари познаници, доктори музикологије Ивана Перковић и Весна Пено, те Предраг Ђоковић, некадашњи професор црквене музике и појања на Карловачкој богословији, а сада на Академији у Источном Сарајеву.

Како слушати музику

Autor:
Зорица Премате, Горица Пилиповић и Бојана Жижић

Шта чујемо? Шта слушамо? Како слушамо? Шта уочавамо, а шта пропуштамо? На које елементе се ослонити? На ова и низ других питања покушава да одговори емисија Како слушати музику. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње