Читај ми!

Рис Риста и телеметријско праћење животиња

Неда Богдановић и Бранка Бајић

Мужјак кавкаског риса који је био повређен на Ђердапској магистрали је након готово тромесечног опоравка у Зоолошком врту у Бору, пре неколико дана пуштен у природу. Пре пуштања у природу, рис назван Риста је обележен сателитском огрлицом помоћу које ће бити праћено његово кретање у природи. Подаци са огрлице ће значајно допринети познавању понашања и екологије ове строго заштићене врсте у Србији. У акцији збрињавања риса и пуштања у природу учествовали су представници бројних институција, укључујући и Министарство заштите животне средине и Биолошког факултета у Београду. О томе на који начин ће бити анализирани подаци са огрлице којом је обележен рис, као и о огрлицама које су постављене другим крупним карниворима у Србији разговараћемо са Недом Богдановић са Биолошког факултета.

У данашњој емисији ћемо разговарати и са Бранком Бајић из Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић" која је учествовала у зимском мониторингу популација слепих мишева у Националном парку Ђердап. Сазнаћемо и нешто више о методама даљинске детекције које се користе у праћењу популација слепих мишева, као и о значају података који се овим методама добијају у заштити ретких и угрожених врста.

Аутор емисије: Томица Мишљеновић  

 

Хоћу да знам Хоћу да знам

Autor:
Томица Мишљеновић

Eмисијa „Хоћу да знам“, посвећенa je популарној науци, која ће сваког четвртка од 9 до 10 сати, почев од 1. октобра 2020. доносити преглед вести и занимљивости из света науке, разговоре са истраживачима и одговоре на питања слушалаца. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом