недеља, 16. јан 2022, 13:00
Откривање Индије из 8. века
Године 721, млади корејски будистички монах Хјечо напустио је своју домовину и кренуо за Кину, отпочињући авантуру која ће постати једна од највећих експедиција у историји будизма.
Трговачким бродом отиснуо се са јужнокинеске обале, да би обишао света будистичка места у краљевству Шривиџаја на Суматри. У Индију је стигао 724. године. Крећући се са истока на запад, посетио је многа света места везана за Будин живот, као и будистичка светилишта у Јужној Азији, пролазећи потом кроз територије данашње Индије, Пакистана и Авганистана.
Хјечо се невероватно брзо кретао кроз различите пределе и културе, а своја опажања о њима бележио у путопису - више из угла етнографа него практичара будизма. Без познавања локалних језика, његови сусрети су били фокусирани на посматрање уметности и архитектуре, пејзажа и климе, људи, стоке, и свега онога што је могао да сазна од трговаца које је сретао у караванима или ходочасничким одмориштима.
Своје белешке записао је руком, на свитку, широком 28,5 цм, у 8000 класичних карактера кинеског писма распоређених у 227 линија. Траг овог најстаријег сачуваног историјског записа о Индији следићемо у данашњем Путу свиле, у друштву „музичких путописаца" - уметника из различитих делова света који су музичку традицију Индије интерпретирали самостално, или у сарадњи са индијским музичарима.
Аутор емисије је Ивана Комадина.
Коментари