Читај ми!

Откривање Индије из 8. века

Године 721, млади корејски будистички монах Хјечо напустио је своју домовину и кренуо за Кину, отпочињући авантуру која ће постати једна од највећих експедиција у историји будизма.

Трговачким бродом отиснуо се са јужнокинеске обале, да би обишао света будистичка места у краљевству Шривиџаја на Суматри. У Индију је стигао 724. године. Крећући се са истока на запад, посетио је многа света места везана за Будин живот, као и будистичка светилишта у Јужној Азији, пролазећи потом кроз територије данашње Индије, Пакистана и Авганистана.

Хјечо се невероватно брзо кретао кроз различите пределе и културе, а своја опажања о њима бележио у путопису - више из угла етнографа него практичара будизма. Без познавања локалних језика, његови сусрети су били фокусирани на посматрање уметности и архитектуре, пејзажа и климе, људи, стоке, и свега онога што је могао да сазна од трговаца које је сретао у караванима или ходочасничким одмориштима.

Своје белешке записао је руком, на свитку, широком 28,5 цм, у 8000 класичних карактера кинеског писма распоређених у 227 линија. Траг овог најстаријег сачуваног историјског записа о Индији следићемо у данашњем Путу свиле, у друштву „музичких путописаца" - уметника из различитих делова света који су музичку традицију Индије интерпретирали самостално, или у сарадњи са индијским музичарима.

Аутор емисије је Ивана Комадина.

Пут свиле

Autor:
Ивана Комадина

Пут свиле, као јединствено “радијско путовање”, недељом одводи слушаоце у неку од земаља повезаних са традиционалним Путем свиле, уз актуелна остварења из жанра “World music” и раритетне записе традиционалне музике. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње