четвртак, 07. окт 2021, 13:00
Дијана Метлић
Гост Клуба 2 је Дијана Метлић, историчар уметности и професор на Академији уметности у Новом Саду. Говоримо о најновијој књизи „Олга Кешељевић и Марк Барбеза. Једна сасвим (не)обична српско-француска веза".
Чувена слика Богдана Шупута „Кафана у Паризу", из 1939. године, која се налази у Галерији Матице српске у Новом Саду, била је инспирација за једну сасвим необичну књигу. Проф. др Дијана Метлић је своју последњу студију ‒ „Олга Кешељевић и Марк Барбеза. Једна сасвим (не)обична српско-француска веза", у издању Галерије Матице српске (едиција Уметност и историја) ‒ после промоције у Новом Саду, почетком недеље, представила и београдској публици. Брачни пар Барбеза везан је за српску средину јер су постали колекционари југословенског сликарства и откупљивали су бројна дела Табаковића, Гвозденовића, Лубарде и других. Такође, Олга Кешељевић, историчар уметности и несуђена глумица, била је најбоља пријатељица сликарке Љубице Цуце Сокић, са којом се налази у првом плану поменуте Шупутове слике.
Проф. др Дијана Метлић својом ширином у досадашњем истраживачком раду, интерпретира различите видове уметности. Између осталог, већ две деценије интересује се за опус америчког и британског филмског редитеља Стенлија Кјубрика. Докторска дисертација одбрањена на Филозофском факултету у Београду резултирала је награђеном књигом „Стенли Кјубрик: између сликарства и филма", коју је објавио Филмски центар Србије 2013. године. Објавила је и књигу „Слике пролазног света. Односи француског и српског интимизма", у издању ГМС 2017. године, као и монографију „Недељко Гвозденовић. У потрази за апсолутним сликарством", 2018. године, у издању САНУ, поводом 50 година од оснивања Галерије САНУ, чији је оснивач био академик Гвозденовић.
У Клубу 2 са проф. др Дијаном Метлић разговарамо о њеној љубави према уметности, историји, књижевности и филму.
Емисију уређује и води Тања Живковић.
Фотографије: ГМС
Коментари