Читај ми!

Повратак ћирилице?

Јелица Стојановић, Милован Радојевић и Ана Јањушевић Оливери

Да ли ће у Црној Гори ћирилица повратити статус равноправног писма питање је које постављамо у данашњој емисији Спорови у култури.

Тим пре што су по Уставу Црне Горе и ћирилично и латинично писмо равноправни.Пракса, међутим, уставно начело демантује и како познаваоци прилика тврде ћирилица данас има статус „дозвољеног", али не и „равноправног" писма.

Сазнајемо и то да је скупштинска већина до сада одбијала да Предлог Закона о заштити ћириличног писма стави у процедуру. Да ли ће се у овим временима стање поправити у корист ћирилице, с нестрпљењем очекујемо. Фактички, латиница има предност јер се готово све исписује њоме. На овом писму се води и сва државна администрација, сазнајемо.

Овом важном питању које има и идентитетски карактер за део становништва Црне Горе али и за њену целокупну историју и културу треба озбиљно приступити.  Вратити се дакле уставној норми о равноправности оба писма, и латиничког и ћириличног. У решавању проблема у погледу писама постојала је и званична препорука заштитника људских права и слобода да се ћирилица подржи и заштити.

Гости ауторке и уреднице Мелихе Правдић су: др Јелица Стојановић, редовни професор Филолошког факултета у Никшићу, књижевник и театролог, члан Пен центра Матице црногорске Милован Радојевић и др Ана Јањушевић Оливери, ванредни професор Филозофског факултета у Косовској Митровици.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње