Читај ми!

Коперниканска револуција

Саговорник: проф. др Драган Гајић, Природно-математички факултет Универзитета у Нишу

Суштинска промена парадигме у природним наукама која се одиграла током шеснаестог и седамнаестог века, при чему је Птолемејев геоцентрични систем замењен хелиоцентричним, обухватала је мноштво аспеката. У њене преломне тренутке убрајају се објављивање књиге пољског свештеника и астронома Николе Коперника De revolutionibus orbium coelestium 1543. године, појава „нове звезде" ‒ како данас знамо, супернове ‒ из 1572. и велике комете из 1577. које је посматрао прослављени дански астроном Тихо Брахе, откриће Јохана Кеплера из 1609. године да су орбите планета елиптичне, а не кружне, Звездани гласник Галилеа Галијеја из 1610. године у коме су описане многе астрономске појаве које се напросто нису уклапале у дотадашња схватања и, напослетку, Дијалог о два система света истог аутора из 1632, који је научника одвео пред суд Инквизиције и заувек подарио поколењима највероватније неизговорену и у исти мах необориву истину ‒ „Ипак се окреће".

Као што ће вековима касније објаснити физичар, филозоф и историчар науке Томас Семјуел Кун у кључном делу Структура научних револуција из 1962, разумевање сложеног сплета чинилаца и околности који су одиграли мању или већу улогу у ономе што данас називамо коперниканском револуцијом и данас нам је од непроцењиве вредности ако желимо да стекнемо дубљи увид у процес научног сазнања и његове многоструке и вишезначне везе са људском историјом и друштвеном збиљом.

Разговор је први пут емитован 4. марта 2018.

Музички уредник: Ивана Ђорђевић
Тон-мајстор: Иван Лукић
Аутор емисије: Срђа Јанковић

Соларис

Autor:
Срђа Јанковић

Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње