Хипократија

Тема емисије су болести дечјих плућа и система за дисање као целине.

Гост данашње Хипократије је професор Медицинског факултета у Београду др Предраг Минић, специјалиста педијатар и руководилац сектора за болести плућа и поремећаје дисања у Институту за здравствену заштиту мајке и детета Србије „др Вукан Чупић" у Новом Београду.
Иако се споља гледано анатомија дечјих плућа готово уопште не разликује од анатомије плућа одраслих, ипак разлике постоје и не би се смеле превидети. Баш те мале разлике праве велике проблеме када су у питању плућне болести и сметње при дисању код деце, нарочито код мале деце. Зато је важно и изабрати најприкладније технике лечења.
Ребра беба и мале деце, у односу на старију децу и одрасле, оријентисана су више хоризонтално, те је мање ширење грудног коша. Хрскавица дечјих ребара је сунђерасте грађе и зато је отпорност грудног коша на спољашњи притисак мања, а мања је и његова запремина. Мишићи између ребара нису потпуно развијени и немају скоро никаву снагу све док деца не пођу у школу. То отежава дизање предње површине грудног коша кад дете лежи на леђима. Потиљачни део главе детета знатно је већи него код одраслих и кад дете лежи на леђима, врат му је јако савијен напред и отежан је пролаз ваздуха кроз душник. Језик детета је пропорционално већи од језика одраслих, у односу на простор у устима. Дисање кроз нос је типично за малу децу, а пречник душника, бронхија и ужи дисајни путеви код деце стварају проблеме током запаљења и других обољења.
Болести дечјих плућа и дисајних путева код деце слични су болестима одраслих највише по називу, а мање по клиничком току.
Хронични кашаљ је симптом који и лекаре и пацијенте обавештава о необичним и ненормалним догађањима у телу и један је од пет најчешћих разлога због којих се деца воде на лекарски преглед. Он напада између 5 и 10 одсто деце у развијеном свету, укључујући и Србију. Поновне инфекције дисајних путева представљају проблем за постављање дијагнозе јер могу бити последица неког једноставног вирусног запаљења, али и озбиљне патологије попут цистичне фиброзе, поремећаја имунитета или неке урођене болести. Астма, цистична фиброза, поремећаји дисања током спавања, укључујући и зависност од механичке вентилације, значајни су проблеми о којима ће нам говорити наш уважени и драги гост др Пеђа Минић.
Eмисију припрема и води Момчило Б. Ђорђевић.  

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње