Хипократија

Докле смо стигли са применом трансплантације матичних ћелија у лечењу малигних болести дечјег доба?

Гошће данашње Хипократије су: dr. sc. med. Драгана Вујић, професорка Медицинског факултета у Београду, начелница Одељења за трансплантацију костне сржи и Лабораторије за криобиологију Института за здравствену заштиту мајке и детета „др Вукан Чупић" у Београду, и prim. dr. sc. med. Зорана Андрић, начелница Одељења за типизацију ткива и Међународног регистра потенцијалних давалаца у Институту за трансфузиологију Србије.

Према подацима Института за јавно здравље „Батут" у Србији од малигних болести годишње оболи до 340 деце млађе од 19 година. Најзаступљенији облици рака су: леукемије, тумори мозга и лимфоми. Скоро две трећине умрле деце узраста су до 15 година. Узроци малигних болести деце знатно се разликују од оних у популацији одраслих. Oдавно су познати фактори ризика за настанак малигних обољења код одраслих: пушење цигарета, алкохолизам, изложеност канцерогеним материјама на радном месту итд. С друге стране, у дечјем добу постоје урођене болести код којих је већа вероватноћа да се појаве малигна обољења, али тачан узрок болести често остаје непознат. Трансплантација матичних ћелија, од којих у здравом телу настају сви елементи крви које називамо крвним зрнцима, релативно је нов, компликован и скуп метод.

Матичне ћелије се уносе у крв кад костна срж, услед болести, не функционише добро, као што је случај код неких ретких, урођених, али и оних злоћудних, попут леукемија високог ризика и поновних појава лимфома, тј. карцинома лимфних чворова. Последњих година примењује се врло опсежна терапија тзв. реинфузијом матичних ћелија, што је део протокола за лечење неких чврсто уобличених карцинома у дечјем добу. То су углавном високоризични неуробластом и Јуингов сарком, као и други тумори отпорни на сваку терапију. У Србији се годишње код 30-33 оболеле деце узраста од 0 до 20 година која болују од различитих крвних, имунолошких или метаболичких болести, поставља индикација за трансплантацију матичних ћелија крвних елемената. Како је реч о специјализованој и веома скупој терапијској процедури и како у нашој земљи раније није био развијен одговарајући педијатријски пројекат, 1994. године донет је Програм оснивања и рада Одсека за интензивну терапију и трансплантацију матичних ћелија у Служби за хематоонкологију Института за здравствену заштиту мајке и детета Србије „др Вукан Чупић". Министарство здравља Републике Србије усвојило је Програм и донело одлуку о његовој реализацији. Републички завод за здравствено осигурање Србије обезбедио је средства за набавку дела опреме и грађевинске радове, који су прво обављени од 1995. до 1996. године. Део опреме за Одсек интензивне терапије обезбеђен је ангажовањем Удружења родитеља деце оболеле од леукемије и других малигних болести „Звончица", које је формирано при Институту. У формирању Лабораторије за криобиологију при Одељењу за трансплантацију костне сржи помогла је хуманитарна организација Nuova Frontiera (Италија), а током 2001. године, ангажовањем лекара из Болнице „Свети Ђерардо" из Монце, стигла је је донација групе L'Espreso, чиме су значајно побољшане терапијске могућности и омогућено напредовање Одељења за трансплантацију. Развојем Лабораторије за криобиологију створени су услови за криоконзервацију и чување хуманих ћелија и више различитих ткива чију типизацију обавља prim. dr Зорана Андрић. Професорка Драгана Вујић истиче херојске подухвате њених старијих колега које су још седамдесетих година прошлог века у Институту за мајку и дете почели са трансплантацијама костне сржи. 

Изградња Националне банке крви пупчаника, битне за чување матичних ћелија, започета је априла 2013. године и ове године се очекује наставак радова. Министарство здравља Републике Србије финансира пројекат чији је основни циљ обезбеђивање услова за трансплантацију матичних ћелија крви оболелој деци у Србији.

Емисију припрема проф. др Момчило Б. Ђорђевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње