Хипократија

Коме припада историја медицине? Лекарима, филозофима, историчарима, социолозима или антрополозима?

Први озбиљни музеји медицине појавили су се у 16. и 17. веку, углавном као изданак природњачких музеја. Они су били нарочито популарни између 1646. и 1680. године, када је отворено 44 слична музеја у Европи. У то време био је уведен алкохол у музејску употребу, као и посуде од оловног стакла са значајном рефракторном способношћу, тако да су се медицински узорци у њима добро видели, а уз то могли су се чувати десетинама и стотинама година.

Данашњи медицински музеји су инстутуције које чувају и приказују јавности предмете од историјског, научног, уметничког и културног интереса, који су у директној вези са здрављем. Обично излажу моделе, инструменте, књиге и манускрипте, као и медицинске фотографије. Осим тога, у медицинским музејима чувају се и подаци о болницама и историјском развоју фармације.

У настојању да сликовито представи проблеме изучавања и тумачења историје медицинске фотографије и технологије, попут првих рентгенских апарата, један амерички историчар медицине испричао је нешто што личи на анегдоту, али, у ствари, осликава право стање ствари. „Када одем у пензију, бавићу се историјом медицине", рекао му је пријатељ хирург, а он му је цинично одговорио: „А када ја одем у пензију, бићу хирург!" Дакле, један од важних проблема у области историје медицине и у свету и у Србији јесте професионализација. Музеологијом и историјом медицине могу се бавити за то школоване особе а не аматери, из хобија. Коме „припада" историја медицине? Да ли лекарима, историчарима, филозофима, социолозима, антрополозима? Свакако - свима, али је кључ успеха у сарадњи стручњака различитих професија, окренутих и посвећених историји медицине.

Емисију припремају проф. др Момчило Б. Ђорђевић и проф. др Александар Петровић.   

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње