Хипократија

Алтернативна медицина


Гост данашње Хипократије је др Вук Стамболовић, професор Медицинског факулттата у Београду. 
Бављење алтернативном медицином је у Европи регулисано на више начина. У неким земљама њоме се могу бавити само лекари и терапеути који имају одговарајуће образовање из терапије којом се баве. Такав је случај у Белгији, Великој Британији, Данској, Ирској, Малти, Мађарској, Немачкој, Норвешкој, Русији, Финској, Холандији, Швајцарској и Шведској. Постоје и примери да се алтернативним терапијама формално могу бавити само лекари, али да је судска пракса толерантна према раду алтернативних терапеута. То се практикује у Аустрији, Италији, Литванији, Француској и Шпанији. Када је реч о трошковима лечења, приватно здравствено осигурање покрива делимично или потпуно трошкове лечења алтернативним терапијама у Аустрији, Белгији, Великој Британији, Данској, Ирској, Луксембургу, Малти, Немачкој, Норвешкој, Финској, Холандији и Швајцарској. Државно осигурање покрива, најчешће делимично и под одређеним условима, трошкове лечења алтернативним терапијама у Аустрији, Финској, Француској, Немачкој, Ирској, Италији, Малти, Холандији, Норвешкој, Шведској, Швајцарској и Великој Британији.
Терапије алтернативним методама користи велики број људи широм света. У Немачкој их користи чак 70 одсто становништва, у Америци 42 одсто. Ширењу алтернативне медицине допринео је развој њених институција, високих школа, међународних часописа, као и националних истраживачких центара. Штавише, предмете посвећене алтернативним терапијама уводе и факултети званичне медицине. Према подацима из 2005. године, од укупно 124 медицинска факултета у Америци, њих 95 су у свом наставном програму имали предмете о алтернативним терапијама.
Алтернативна медицина је нешкодљива, јефтинија и делотворнија од званичне. Према овогодишњем плану и програму Републичког завода за здравствено осигурање, одваја се око 230 евра за здравствену заштиту по становнику. Србији су стога потребне здравствене технологије које су јефине, а у исто време делотворне и нешкодљиве. То су управо технологије алтернативне медицине, које се користе не само у неразвијеним земљама Азије, Африке и Јужне Америке него и у најбогатијим земљама Европе и Северне Америке, које за здравствену заштиту одвајају више од 2000 евра по становнику годишње. Често сам спомињао примере из Западне Европе, али навешћу и један из суседства. Према резултатима истраживања спроведеног у Загребу 2001. године, у коме су бележени трошкови хомеопатског лечења пацијената са ангином пекторис, установљено је да је само у лековима годишња уштеда средстава по пацијенту износила 355 евра. Надаље, предрасуда је да нема егзактних доказа о ефикасности метода алтернативне медицине. У Кохреновој библиотеци медицине засноване на доказима, налази се више од 4000 клиничких експеримената о делотворности алтернативних терапија. Светска здравствена организација је маја 2003. године, на заседању 56. скупштине светског здравља, подржала коришћење алтернативне или комплементарне медицине у системима националне здравствене заштите у 11 тачака и наложила генералном директору СЗО-а да "помогне напоре држава чланица у формулисању националне политике о традиционалној, комплементарној и алтернативној медицини".

Емисију припремају проф. др Момчило Б. Ђорђевић и проф. др Александар Петровић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње