Хипократија

Вакцине - једно од десет најважнијих открића у историји медицине

Гост емисије је госпођа др Милица Простран, вишегодишња професорка фармакологије на Медицинском факултету у Београду.

Кроз историју, болести су сматране божјом казном и у истој мери биле су разлог страха и фасцинације. Међутим, свако револуционарно откриће у лечењу болести било је корак ближе разумевању комплексне мистерије болест и медицине. Као резултат тога, људи су открили много лекова и начина лечења који су спасили милионе живота.

Гледано хронолошки, у 10 највећих и најважнијих открића у медицинској историји до данашњих дана спадају вакцине. Прва вакцина откривена је и примењена 1796. године. Била је то вакцина против великих богиња. Тешко је рећи када су вакцине као принцип беспоговорно прихваћене у медицинској пракси, највише због врло дугог и компликованог пута којим се морало ићи од њиховог открића, а онда до примене. Сада знамо да је све почело 1796. године, покушајима енглеског лекара Едварда Џенера да убризга претходно ослабљени вирус великих богиња у тело човека. Онда је током 1800. године и почетком 1900. године направљено више различитих вакцина тако што је вирус - проузроковач, претходно био врло ослабљен и није више могао изазвати болест. У то време направљене су вакцине за најсмртоносније болести на свету укључујући велике богиње, беснило, туберкулозу и колеру. Током даљих двеста година, велике богиње су практично избрисане с лица Земље.

Ево хронлогије још девет највећих открића. То су анестезија (1846 ); инфективне клице (1861); медицинско приказивање тела човека сликом (1895); пеницилин (1928); трансплантација органа (1954); лекови против вируса (1960); матичне ћелије (1970); Имунотерапија 1978); Вештачка интелигенција (21 век).

Вакцине, уопштено гледано, помажу у заштити људи од инфекције пре него што дођу у контакт са проузроковачем болести. Вакцине поред тога, ублажавају симптоме болести кад до њих дође након инфекције вирусом против кога је дата вакцина. Функција вакцине је, у суштини, припремање природне одбране, коју чини наш имунски систем. Кад се вакцина убризга у тело, изазива имунску реакцију на исти начин као и кад је тело нападнуто вирусом, али у таквој ситуацији се најчешће не јављају симптоми. Кад се јаве, они су много блажи од оних за време болести. Наш имунски систем открива и препознаје делове који настају од уништеног или ослабљеног вируса после вакцинације. Ти делови се називају антигенима. Кад се одигра препознавање, у телу почиње производња протеина који се називају антителима.

Уколико наше тело дође у контакт са истим вирусом у будућности, имунски систем ће га препознати и спречити да изазове болест. Потребно је време да тело направи имунитетет против вируса. Због тога, вакцину је најбоље дати две недеље пре него што вакцинисана особа дође у контакт са вирусом.

Постоје два типа вакцине на тржишту: вакцина која има само антиген као своју главну компоненту и не садржи помоћна средства и друга која има две компоненте - антиген (са деловима ослабљеног или убијеног вируса) и помоћно средство, тзв. појачивач.

Типови вакцине и методи њене производње су различити. Вакцина за сезонски грип на тржишту је већ 60 година. Постоје различити методи производње вакцине: Традиционални метод који користи јаја; Нови метод који користи телесне ћелије сисара; Метод у фази истраживања који користе биљке, инсекте, и култивисане бактерије.
Већ 6о година производе се вакцине против грипа коришћењем оплођених ембрионских кокошијих јаја. Овим методом је потребно око 4 месеца да би се направила вакцина. Предности су сигурност и искуство стечено њеним коришћењем вакцине у последњих 60 година.
Од 1990. године развијени су нови методи производње вакцина - из ћелија ткива. Обично се користе културе ћелија из бубрежног ткива. Предности овог метода су брзина производње што је нарочито важно у случају пандемије. Осим тога, овим методом је могуће спречити мутацију вируса током процеса производње.

О вакцинама ће нам више говорити наша драга и уважена гошћа госпођа др Милица Простран.

Емисију припремају проф. др Момчило Б. Ђорђевић и проф. др Александар Петровић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње