Хипократија

Аутизам - комбинација генетичких фактора и утицаја околине

Гошћа емисије је госпођа  др Наташа Церовац, специјалисткиња неурологије у Клиници за дечју неурологију КЦС и професорка на Медицинском факултету у Београду.

Кад се говори о аутизму онда се има у виду општи назив за групу комплексних поремећаја током раног развоја мозга. Аутизам се у почетку одликује различитим степенима одсутне или поремећене вербалне и невербалне комуникације деце и бескрајним понављањима неког типа понашања. 

Поред генетичких фактора који су у 10 % случајева неспорни, у настајању овог развојног поремећаја, битни су и чиниоци из околине који представљају ризик. пре свега различите инфекције, нарочито рубеола, алкохол, пестициди, загађеност ваздуха гасовима и честицама. Постојале су, а на несрећу и даље постоје надалеко познате противуречности о вакцинацији, тј вакцинама као проузроковачима аутизма, што је дефинитивно оповргнуто са научне и стручне стране, али заблуда о вакцинама као кривцу за аутизам опстаје углавном у ванмедицинским сферама.

Аутизам има своје корене у врло раним, (пре рођења), неправилностима у развоју мозга, пре свега на нивоу међусобног контакта нервних ћелија, тј. неурона и у формирању неуронских кола преко којих се обавља трансфер информација између блиских делова мозага али и оних на већим растојањима.

Глобално посматрано, аутизам данас погађа око 25 милиоина људи. Пре двадесетак година, биле су једна до две аутистичне особе на милион становника. У европским земљама и Америци, 2017. године било је - 1.5% деце са дијагнозом аутизма. Дечака са аутизмом има 4 до 5 пута више него девојчица, а узето заједно, на 150 деце једно дете је жртва аутизма. Поремећај се јавља подједнако често у свим расама, етничким и социоекономским групама. Чешћи је међу дечацима него девојчицама.

Болест се јавља пре 3 године и траје целог живота. иако се симптоми могу побољшати током времена. Има деце код које се симптоми могу препознати врло рано у првих неколико месеци по рођењу, али су у већини случајева они очигледни до краја друге године.
Поред класичног аутизма постоји и његов благи облик познат као Аспергеров синдром у коме доминира необично понашање према околини и необично интересовање за неке живитне појаве и активности. Проблема са говором, изражавањем и интелектуалном стабилношћу нема. Међутим аутистичне особе са Аспергеровим синдромом показују неке спектакуларне способностим пре свега меморије, математичког рачунања, препознавања фрагмената комплексних музичких дела, способности календарског калкулисања и синестезије тј претварања делове меморије у различите боје и укусе. Особе са Аспергеровим синдромом, у свом мозгу имају острвца генијалности. Сетимо се филма "Кишни човек" са Дастином Хофманом у главној улози.

Атипични аутизам спада у спектар аутизма, али се одликује само социјалном неприлагодљивошћу и тешкоћама вербалне комуникације.

О типовима аутизма, његовима симптомима и третману говориће нам наша драга у уважена гошћа професорка Наташа Церовац.

Eмисију припрема и води проф. др Момчило Б. Ђорђевић.  

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње