Хипократија

О родној равноправности, пре свега у медицинској професији, говориће наше данашње гошће.

Да ли су Она и Он равноправни у друштву - тема је данашње емисије, у којој су гошће две докторке и професорке Медицинског факултета у Београду: Биљана Михаљевић, специјалисткиња за хематологију и директорка Клинике за хематологију, Клиничког центра Србије и Даница Грујичић, специјалисткиња за неурохирургију, шефица катедре за хирургију Медицинског факултета и директорка Центра за неуроонкологију КЦС.  

Ко год говори или пише о родној равноправности, мора признати да су се у последњих шездесет година ствари увелико промениле, што се види и по политичкој и језичкој уљудности, које, поред осталог, налажу да за жену која се бави филозофијом више не кажете да је филозоф већ филозофкиња, док се жена која држи скалпел у руци назива хируршкињом...

Нови називи звуче рогобатно, али то је захтев времена, и последица су постшездесетосмашког феминизма. 

Да ли се може рећи да су жене и мушкарци у делању подједнако слободни? Јесу тамо где одаберу. Данас имамо жене у кокпитима џамбо летелица, видимо их како суде на фудбалским утакмицама и мало недостаје па да се као суткиње појаве у рингу кик-боксера.


Ствари и даље иду набоље, јер је феминизам од покрета постао прихваћена филозофија која је изменила многе друшвене догме и у пракси допринела родној равноправности.

Eмисију припрема и води проф. др Момчило Б. Ђорђевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње