Хипократијa

Онколошка урологија

Тема је онколошка урологија и какви су даљи изгледи у Србији у борби уролога са злоћудним и често смртоносним туморима мокраћних органа, а  поред тога  и с туморима гениталних органа мушкараца. Гост данашње емисије  је професор Медицинског факултета у Београду  др Зоран Џамић, специјалиста уролог и директор Клинике за урологију Клиничког центра Србије. 

Историјски гледано, урологија као део медицине посвећена је мокраћном систему, а уз то, када су у питању мушкарци, и репродуктивним органима, своје почетке има у давним временима, зато што су људи, а нарочито мушкарци, у разним периодима живота почињали да се боре са тешкоћама при мокрењу, с каменом у мокраћним путевима, с туморима тестиса и много чим другим што их је често стајало живота. Лечење уролошких проблема одувек је постојало, али то се не може рећи и за повољне резултате лечења. Њих није било. Тек појава модерних инструмената и знатно касније и антибиотика, довели су до револуционарне трансформације у урологији, јер је смањена велика смртност после било ког до тада примењиваног хируршког поступка.
Онколошка урологија, тј. део урологије који се бави разним типовима канцера, представља највећи и најтежи део опште дневне уролошке праксе. То је зато што су уролошки тумори врло чести, а неки и најчешћи међу злоћудним творевина у телу човека.
Канцер простате је једна од уобичајених медицинских тема у штампаним и електронским медијима, зато што је он зло број један у мушком делу популације. Осим тога, као директан узрок смрти на другом је месту у низу убица који се јављају и расту на другим местима у телу. Канцер мокраћне бешике је такође чест и заузима пето место међу злоћудним творевинама у телу мушкараца. Канцер бубрега показује у свету и у Србији пораст учесталости по стопи од 2 до 4 одсто годишње.
Срећом, рана дијагноза канцера уз помоћ модерне опреме којом располаже и КЦС, омогућава њихово успешно одстрањивање у раној фази болести, што често доноси излечење. У противном, смртност од карцинома бубрега је око 40 одсто и то у току лечења. На несрећу, изгледи за успешно лечење узнапредовалих и расејаних, тј. метастатских уролошких тумора веома су мали.
Туморти тестиса заузимају посебнно место у онколошкој урологији. Они се виђају међу млађим људима и одлично се лече чак и кад је болест узнапредовала. То се сматра примером победе модерне медицине, а посебно онколошке урологије над канцером.

О стратегији у рату са злоћудним и смртоносним болестима у урологији, говориће наш данашњи гост, уважени професор др Зоран Џамић.

Eмисију припрема и води проф. др Момчило Б. Ђорђевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње