Хипократијa

Тема емисиje: Дубока стимулација мозга, наредне године и у Србији

Гости емисије су професорка Даница Грујичић, специјалиста неурохирургије и директорка Центра за неуроонкологију КЦС и доцент др Владимир Папић, специјалиста неурохирург и директор Неурохируршке клинике у Новом Саду. 


Прича о дубокој стимулацији мозга (ДСМ) је фасцинантни пример заједничких, дуготрајних и често несхваћених напора истраживача из поља експерименталне неурологије и клиничара - практичара, који су заједно са својим болесницима водили борбу како би укротили или макар ублажили невољне покрете тела, али и поремећаје стицања и коришћења знања, тј. когниције. Прошло је много година док нису идентификовани центри у мозгу, одговорни за емитовање електрохемијских сигнала којима се регулишу хармонични, углавном невољни покрети тела и његових удова. Временом је постало јасно да се из дубоко (у самом центру мозга) смештених грудви неурона емитују електрохемијски импулси недовољног интезитета, а уз то и са много шумова нејасног узрока, Једино решење за тај проблем била је дубока електрична стимулација неуронских грудви, тј. једара у мозгу. ДСМ је у суштини технички неурохируршки поступак којим се поткожно, испод кључњаче, имплантира медицинска направа позната као неуростимулатор ( неки је називају и можданим пејсмејкером) која кроз електроде шаље електричне импулсе до циља, тј. специфичних можданих једара.
ДСМ је прво примењен 1993. године у САД јер је тамо било највише истраживачког рада, али и највише финансијских могућности. Данас у свету, претежно на северноамеричком континенту и у Европи, улицама шета око 90 000 људи којима се живот потпуно променио откад у мозгу имају електроде које емитују прецизно одређене електричне импулсе и стимулишу оне зоне због чијих су слабих и неправилних импулса, невољни покрети тела и удова руинирали много старих али и младих живота.

И поред очигледих ефеката и користи од ДСМ, само ограничени број медицинских центара у ЕУ користи овај метод. Разлог је економски, али и недостатак стручњака обучених за тај посао. Велика је срећа за Србију што ће у години која је испред нас и у Београду почети примена ДСМ. До сада су болесници којима је била неопходна ДСМ слати у Праг о трошку РФЗО. Међутим, откад је почео са радом Центар за гама нож у Београду, који по својој методологији идентификације релевантних центара у мозгу има много сличности са ДСМ, створене су могућности и за ДСМ. И један и други неурохируршки поступак припадају стереотаксичној хирургији у тродимензионалном простору.

О ДСМ ће више говорити наши данашњи гости.

Eмисију припрема и води проф. др Момчило Б. Ђорђевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње