Хипократија

Тема емисије гласи: Да ли узастопне транасфузије младе крви подмлађују и делују лековито, а гост емисије је докторка Милица Јоветић, начелница Одељења за контролу крви давaлаца у Институту за трансфузиологију Србије

Старење је неизбежно и увек фатално, и зато није никакво чудо што се велики део истраживања у медицини бави проналажењем антидота узрочницима старења и пратећим болестима. Ако се у томе успе, онда ће људи постати заштићени од рака, старачких болести срца и нарочито од Алцхајмера. Идеја свих „антиејџинг" истраживања своди се на повећање броја година здравог живота, а вишак сениорских рођендана је бонус за који се вреди борити. За разлику од футуролога и њихових визија које се претежно баве бесмртношћу, истраживачи у разним пољима медицинске биологије верују да за добро здравље у старости постоји више реалних могућности, а једна од њих је можда и лековита улога крвне плазме младих особа у борби против Алцхајмерове болести и старења уопште.

Још пре 150 година направљен је експеримент, тзв. „парабиоза", у коме су тело и систем циркулације крви старог и изнемоглог миша хируршки спојени и пришивени уз тело и крвне судове младог миша. Већ после неколико дана од почетка парабиозе, виделе би се велике промене. Стари миш постао би живахан, чак кочоперан, а раније јасно видљиви знаци његове старости буквално би ишчезли. У исто време, млади миш постао би тром и понашао би се као сви мишеви - старци. Од тако необичног лабораторијског аранжмана очигледну корист има стари миш чији органи почињу да функционишу младалачки, док несрећни млади миш изгледа као да је два пута старији. Слични експерименти показују да млада крв освежава и регенерише истрошене органе, а да стара крв у себи има нешто што је без прекида активно и у већој или мањој мери штетно.

О крви и плазми и малој вероватноћи тврдњи о подмлађивачким ефектима поновљених трансфузија, говориће госпођа др Милица Јоветић.

Eмисију припрема и води проф. др Момчило Б. Ђорђевић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом