недеља, 15. јан 2017, 15:00
Соларис
Тема емисије: Матичне ћелије, кисеоник и еволуција
Саговорник: проф. др Зоран Ивановић, Француска установа за крв региона Аквитанија и Лимузен, Бордо.
Истраживања везана за матичне ћелије и њихову потенцијалну примену у медицини буде огромна надања, а у неким областима већ пружају и прве плодове. Показало се да су ове недиференциране, самообнављајуће ћелије, какве постоје у организму свих вишећелијских животиња, прилагођене ниским концентрацијама кисеоника, што се може довести у везу са атмосферским условима који су некада владали на нашој планети и животним циклусима сложених организама.
У књизи Anaerobiosis and Stemness, коју је пре извесног времена објавило двоје научника српског порекла, проф. Зоран Ивановић и др Марија Влашки-Лафарж, представљена је задивљујућа прича о пореклу, биологији, еволуцији и суштинском значају ћелија које носе својство матичности и изложен њихов потенцијал у лечењу многих болести, као и неки од начина да се приближимо остварењу тог потенцијала. Такође су изнети нови погледи на улогу кисеоника у општим токовима живота на Земљи.
Разговор је први пут емитован 25. маја 2016. године.
Музички уредник: Ивана Ђорђевић
Тон-мајстор: Ненад Ђорђевић
Аутор емисије: Срђа Јанковић
Autor:
Срђа Јанковић
Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]
Коментари