Степеник

Антропологија грађанства

Наше друштвене улоге, односи, идентитети, сви они зависе од докумената који потврђују званично припадање. А колико лични документи конституишу нашу личну историју и потврђују признање онога што јесмо, илуструје и део једне животне приче о грађанству и припадности после Југославије - "Увек је боље имати два пасоша - никада не знате ко ће кога мрзети и који ће владар са којим правом блокирати људе и поставити се као власник њихове судбине."

Оваквих прича има свуда; фрустрације, неверица и осећај лишености јер нам недостају документи који нас чине људским бићима, јер нисмо препознати као то што јесмо, већ као оно што у нама виде. Ограничени смо и везани туђим дефиницијама нас самих, било кроз папире које носимо, било тиме што неке наше карактеристике, попут језика или места порекла, издвајају и фиксирају као коначно одређење наше припадности.

Ово је само једна од тема које је у књизи "Антропологија грађанства" (ИК Медитеран, Нови Сад) отворила Јелена Васиљевић, научна сарадница Института за филозофију и друштвену теорију. Осим ауторке књиге, гошћа Степеника биће и Биљана Ђорђевић, асистенткиња на Факултету политичких наука.

Емисију уређује и води Маријана Радуловић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом