субота, 03. сеп 2016, 13:00
Степеник
Брод ""Droit de Parole"
1993. у Југославији бесни грађански рат, пропало је безброј покушаја примирја. Вестима доминирају војске, паравојске, плави шлемови и избеглице.
Исте године из луке у Марсеју испловио је брод ""Droit de Parole" са идејом да шири слободу говора. Његови путници су новинари, а њихов циљ емитовање радио програма чији би садржаји требало да понуде обухватније и објективније информације о ситуацијама на зараћеним подручјима земаља бивше Југославије.
Ови својеврсни пирати, посада или (и) путници брода, асоцирају на обичај практикован у ренесансној Европи - да се особењаци и лудаци упућују на дуге пловидбе с обичном посадом. Веровало се да море и лудост иду заједно! Путници радио брода ""Droit de Parole" такође су на известан начин постали непожељни у својој земљи јер нису пристајали да се понашају онако како се од њих очекивало у рату. "Био је то покушај заједнички, али и лични, свакога од нас, да на свој начин одговоримо на рат у родном крају" сећа се Лазар Стојановић, један од новинара са брода. Шта је након свега остало, или шта се показало важнијим путовање или (нереализован) циљ?
Са Лазаром Стојановићем, познатијим по улогама редитеља и документаристе, разговара Маријана Радуловић.
Коментари