Чекајући ветар

Еколошки магазин

Два билборда, један у Нишу, други у Београду, постављају питање које смо бар једном поставили себи кад нисмо имали коме другом: Када сте последњи пут јели прави мед? Гледали смо ту и тамо неку емисију, запамтили понешто о прављењу разлике између производа који је направила пчела и фалсификата који, осим што је нутритивно и здравствено безвредан - можда и штетан. Како оно беше? Ако се ушећери - прави је! А шта ако су фалсификатори научили како да се ушећери, а да није прави? Има нешто и са начином сливања са кашике - је л треба да цури са прекидима или без? А цена - ако тегла коста 500 динара, не може да буде прави. Баш лепо - кажу фалсификатори - и ми ћемо да ударимо хиљаду динара, ухватиће се на "ако не знаш шта је добро - гледај шта је скупо"... А где је ту инспекција? То питање поставља и Савез пчеларских организација Србије. Гост емисије је Горан Чакардић.

Замишљате ли понекад како вас кесе даве? Животиње не замишљају - оне већ имају искуство дављења. Не замишљају ни реке, ни дрвеће... и њих даве. Деца као папагаји понављају: "Једној кеси је потребно хиљаду година да би се разградила..." Упечатљива илустрација која је и даље само илустрација. Појединци носе торбе у куповину, али на једног таквог - долази бар десет који сваки производ пакују у посебну кесу. А кад не би биле џабе? Зелена посланичка група покренула је Иницијативу у Парламенту да се, за почетак, кесе плаћају. Било је и подршке међу посланицима, идеја је пренета Привредној комори Србије и ресорним министарствима на даље обликовање. И онда је све стало - не зна се ко је зауставио и зашто. Гошћа емисије је Марија Мутић, менаџер за односе са јавношћу Центра за модерне вештине.

Није баш да је много тога око нас смешно - или јесте смешно, али не на онај лепи, здрав начин. Не треба нам разлог за смејање, као што нам не треба ни за дисање. Без дисања умиремо, истина - много брже него без смејања, али и без смејања се гасимо и одузимамо здрављу шансе и потенцијале. Шта је јога смеха, да ли се деца смеју другачије него одрасли, можемо ли да се смејемо више, колико смо сујеверни и научени да се сваки смех на крају исплаче - о томе говори Маја Добрила Вукша, инструктор јоге смеха.

И као појединци и као држава машемо држањем до традиције, али кад год је због нечијег профита или чак само због немара, било угрожено нешто што има вредност бар зато што је старо вековима - нисмо га заштитили. Ако нешто и претекне - опстаће случајно. Амел Курбеговић из НВО "Пријатељи Бродарева" говори о штети коју је, у његовом крају, направила изградња хидроцентрала.

Аутор и водитељ емисије је Александра Вукићевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње